Jastrzębski Węgiel wrócił na fotel lidera PlusLigi

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla pokonali GKS.

Siatkarze GKS Katowice przegrali z Jastrzębskim Węglem 0:3 w spotkaniu 16. kolejki PlusLigi. Gospodarze w dwóch pierwszych setach zdołali nawiązać walkę z wyżej notowanym rywalem; w trzecim podopieczni trenera Marcelo Mendeza wygrali zdecydowanie. Jastrzębianie wykorzystali stratę punktu przez Aluron CMC Wartę Zawiercie i wrócili na pozycję lidera tabeli.

W pierwszym secie katowiczanie długo toczyli wyrównaną walkę i trzymali punktowy kontakt z rywalami. Od stanu 17:17 przewagę zaczęli jednak budować goście. Jastrzębianie w tej części meczu lepiej prezentowali się w bloku i polu zagrywki. Wynik seta na 21:25 ustalił błąd gospodarzy.

Druga odsłona miała podobny scenariusz. Set toczył się przy przewadze jastrzębian, ale ambitnie walczący siatkarze z Katowic nie składali broni i jeszcze w końcówce mieli kontakt z przeciwnikami. Decydujące akcje znów przebiegły po myśli faworyzowanej ekipy gości. Gdy Dawid Dryja popisał się asem serwisowym, było 18:21. GKS jeszcze zerwał się do walki (21:22), ale w ostatnich akcjach popełnili błędy (21:25).

Jastrzębianie mocno otworzyli trzecią partię (1:6) i tym razem nie pozwolili rywalom na znaczące zmniejszenie punktowej różnicy. W końcówce goście mieli sytuację pod kontrolą (13:20). Trevor Clevenot atakiem blok-aut wywalczył piłkę meczową, a po chwili Jakub Macyra zamknął rywalizację punktowym blokiem (16:25).

Skrót meczu GKS - Jastrzębski Węgiel:

Najwięcej punktów: Jakub Jarosz (10) – GKS; Stephen Boyer (15), Trevor Clevenot (12), Tomasz Fornal (10) – Jastrzębski Węgiel. Wyraźna różnica w punktowych zagrywkach (0–5) i blokach (3–9). MVP: Trevor Clevenot (10/14 = 71% skuteczności w ataku + 1 as + 1 blok).

Jastrzębski Węgiel wykorzystał stratę punktu przez Aluron CMC Wartę (3:2 z PGE Skrą) i wyprzedził drużynę z Zawiercia w tabeli. Jest liderem z dorobkiem 41 punktów (mecze 13–3, sety 44–12).

GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel 0:3 (21:25, 21:25, 16:25)

GKS: Sebastian Adamczyk, Jakub Jarosz, Wiktor Mielczarek, Marcin Kania, Georgi Seganow, Tomas Rousseaux – Bartosz Mariański (libero) oraz Damian Domagała, Jakub Nowosielski. Trener: Grzegorz Słaby.
Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Dawid Dryja, Stephen Boyer, Trevor Clevenot, Jakub Macyra, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jan Hadrava, Eemi Tervaportti. Trener: Marcelo Mendez.

Wyniki meczów 16. kolejki PlusLigi:

2022-12-15: Cuprum Lubin – BBTS Bielsko-Biała 3:1 (25:16, 25:21, 21:25, 25:20)
2022-12-16: MKS Ślepsk Malow Suwałki – PSG Stal Nysa 0:3 (18:25, 23:25, 21:25)
2022-12-16: Cerrad Enea Czarni Radom – LUK Lublin 2:3 (25:23, 21:25, 18:25, 25:22, 8:15)
2022-12-17: PGE Skra Bełchatów – Aluron CMC Warta Zawiercie 2:3 (23:25, 25:20, 23:25, 25:20, 13:15)
2022-12-17: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Indykpol AZS Olsztyn 2:3 (25:17, 22:25, 25:18, 25:27, 12:15)
2022-12-17: GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel 0:3 (21:25, 21:25, 16:25).
2022-12-18: Projekt Warszawa – Asseco Resovia Rzeszów (niedziela, godzina 13.00; transmisja – Polsat Sport)
2022-12-18: Barkom Każany Lwów – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).