Finał MŚ 2022: Argentyna - Francja. Messi i spółka ze złotem!

Argentyna i Francja zmierzyły się w finale MŚ 2022. W decydującym meczu górą okazali się Leo Messi i spółka, triumfując po serii rzutów karnych i zdobywając tym samym złote medale turnieju w Katarze. Dzień wcześniej trzecie miejsce wywalczyła reprezentacja Chorwacji.

Argentyna udokumentowała swoją przewagę w finale w 23. minucie, kiedy Messi otworzył wynik z rzutu karnego. Nierozsądnie we własnym polu karnym zachował się Ousmane Dembele, który sfaulował Angela Di Marię, a kapitan Argentyńczyków pewnym strzałem pokonał Hugo Llorisa. Dla piłkarza PSG był to szósty gol w Katarze, a bramki nie zdobył tylko w meczu z reprezentacją Polski.

W 36. minucie było już 2:0 dla Argentyny. Podopieczni Lionela Scaloniego wyszli z własnej połowy z kapitalną akcją, którą sfinalizował Angel Di Maria, podwyższając tym samym prowadzenie swojej reprezentacji.

Jeszcze przed przerwą selekcjoner francuskiej kadry Didier Deschamps zaskoczył wszystkich, dokonując dwóch zmian w formacji ofensywnej. Po 40 minutach swój występ w finale zakończyli Olivier Giroud i Dembele, a w ich miejsce na murawie pojawili się Marcus Thuram i Randal Kolo Muani.

Ofensywne zmiany długo nie poprawiły gry "Trójkolorowych". Gdy wydawało się, że mało konkretne ataki Francuzów nie przyniosą powodzenia, w 80. minucie zmniejszyli straty za sprawą trafienia Kyliana Mbappe z rzutu karnego. Kilka chwil później było już 2:2. Ponownie golkipera reprezentacji Argentyny pokonał Mbappe.

Pod koniec pierwszej połowy dogrywki dwie dogodne sytuacje do zmiany wyniku meczu miał Lautaro Martinez, jednak napastnik Interu Mediolan, który pojawił się na murawie chwilę wcześniej, nie zdołał pokonać Llorisa. Co nie wyszło Martinezowi, wyszło tuż po przerwie Messiemu, który ponownie dał prowadzenie Argentynie.

Radość Argentyńczyków nie trwała zbyt długo. Kilka minut później sędzia podyktował kolejny rzut karny dla Francji. Raz jeszcze pewnie z jedenastu metrów uderzył Mbappe, który skompletował tym samym swojego hat-tricka w finale katarskiego turnieju, podczas którego łącznie strzelił osiem goli. Pod koniec dogrywki świetną okazję do zapewnienia triumfu Francji zmarnował Randal Kolo Muani, który przegrał pojedynek z argentyńskim golkiperem.

W serii rzutów karnych swoje jedenastki wykorzystali Mbappe i Messi. Drugą kolejkę od pudła rozpoczął Kingsley Coman, a następnie karnego dla Argentyny wykorzystał Paulo Dybala. Trzecia seria, czyli kolejne pudło reprezentanta Francji - Aurelien Tchouameni strzelił obok bramki. Skutecznie odpowiedział natomiast Leonardo Paredes. W następnej serii bramkę zdobył Kolo Muani, a triumf Argentyńczyków przypieczętował Gonzalo Montiel.

35-letni Messi, kapitan kadry Argentyny, zdobył tym samym swój pierwszy złoty medal mundialu w karierze. Jak przyznał przed turniejem, występ w Katarze był jego ostatnim na imprezie tej rangi.

"Albicelestes" drogę do finału rozpoczęli od sensacyjnej przegranej z Arabią Saudyjską. Następnie wygrali z Meksykiem i Polską, dzięki czemu ostatecznie wygrali grupę C. W fazie pucharowej Messi i spółka wyeliminowali Australię i Holandię, a w półfinałowym starciu ograli Chorwację.

Z Francuzi w fazie grupowej wygrali z Australią i Danią oraz niespodziewanie przegrali z Tunezją. Następnie wyeliminowali z katarskiego turnieju Polskę i Anglię, a w półfinale pokonali Maroko.

Dla Argentyny to trzeci mistrzowski tytuł w historii. Wcześniej piłkarze tej reprezentacji sięgnęli po złoto MŚ w 1978 i 1986 roku. Francja broniła tytułu, który zdobyła w 2018 roku. "Trójkolorowi" wygrali również mundial w 1998 roku.

Sędzią finału mistrzostw świata 2022 był Szymon Marciniak. Jego asystentami byli syn byłego znanego arbitra i prezesa PZPN Michała Listkiewicza - Tomasz oraz Paweł Sokolnicki. Rolę czwartego sędziego powierzono Amerykaninowi Ismailowi Elfathowi. Za ekipę VAR odpowiedzialny był Tomasz Kwiatkowski, czwarty z Polaków w finale.

Argentyna - Francja 3:3 po dogrywce (2:2, 2:0), karne 4:2