Formuła 1: FIA zabrania kierowcom wydawania oświadczeń politycznych

Moto
Formuła 1: FIA zabrania kierowcom wydawania oświadczeń politycznych
fot. PAP
Od sezonu 2023 kierowcy nie będą mogli prezentować haseł niezwiązanych ze sportem

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) w imię zasady neutralności zabroniła, szczególnie kierowcom Formuły 1, wydawania oświadczeń politycznych i społecznych w trakcie weekendu wyścigowego.

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) w imię zasady neutralności zabroniła, szczególnie kierowcom Formuły 1, wydawania oświadczeń politycznych i społecznych w trakcie weekendu wyścigowego. Aby było to jednak w pewnych uzasadnionych przypadkach możliwe, będą oni potrzebować uprzedniej pisemnej zgody organu zarządzającego wyścigami, czyli FIA lub promotora Liberty Media.

 

ZOBACZ TAKŻE: Formuła 1: Aston Martin jako pierwszy przedstawi bolid na sezon 2023

 

Nowe regulacje dotyczące tego zagadnienia znajdą się w Międzynarodowym Kodeksie Sportowym, który będzie aktualizowany na początku 2023.

 

Aktualna wersja kodeksu, która będzie obowiązywała zawodników wszystkich serii wyścigowych firmowanych przez FIA, została już opublikowana na stronie internetowej organu zarządzającego z zaznaczonymi zmianami.

 

FIA dodała nową klauzulę dotyczącą "ogólnego wygłaszania i prezentowania oświadczeń lub komentarzy politycznych, religijnych i osobistych, w szczególności z naruszeniem ogólnej zasady neutralności promowanej przez FIA na mocy jej statutu".

 

Kierowcy, którzy w sezonie 2023 zdecydują się składać takie oświadczenia, będą łamać przepisy, chyba że FIA udzieli im wcześniejszej pisemnej zgody.

 

Problem pojawił się, gdy siedmiokrotny mistrz świata Brytyjczyk Lewis Hamilton z Mercedesa i czterokrotny mistrz Niemiec Sebastian Vettel (Aston Martin) wielokrotnie wygłosili oświadczenia polityczne na wyścigach w ostatnich sezonach.

 

Hamilton, który był działaczem na rzecz praw człowieka, założył czarną koszulkę podczas Grand Prix Toskanii 2020 z napisem "Aresztuj gliniarzy, którzy zabili Breonnę Taylor". Na koszulce widniało również zdjęcie czarnoskórej ratowniczki medycznej, która została zastrzelona w swoim mieszkaniu w Louisville w stanie Kentucky przez funkcjonariuszy policji.

 

Później Hamilton wezwał również do przeprowadzenia zmian w Arabii Saudyjskiej. Mówił o masowych egzekucjach i ściganiu na Bliskim Wschodzie osób LGBT+. Miał wtedy na głowie kask w tęczowych barwach.

 

Od nowego roku już takiego nie będzie wolno używać. FIA wprowadza także ograniczenia dotyczące strojów zawodników. Zakazane będzie prezentowanie na nich haseł, które nie są związane ze spoortem.

 

Vettel także wiele razy zwracał uwagę na trudną sytuację osób LGBT+. W tym roku podczas Grand Prix Kanady opowiedział się za walką ze zmianami klimatycznymi, nosił koszulkę z napisem "Stop Mining Tar Sands" i "Canada's Climate Crime".

 

W 2021 roku podczas GP Węgier miał na sobie koszulkę z napisem "ta sama miłość", aby zaprotestować przeciwko przepisom ograniczającym prawa LGBT+.

 

Poproszony o podanie powodu zmian w kodeksie sportowym, rzecznik FIA powiedział: "jego aktualizacja jest zgodna z polityczną neutralnością sportu zapisaną w kodeksie etycznym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego". 

OM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Kronika Rajdu Dakar - 08.01

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie