Paryż 2024: Mężczyźni wystartują w pływaniu artystycznym

Inne
Paryż 2024: Mężczyźni wystartują w pływaniu artystycznym
fot. PAP
Paryż 2024: Mężczyźni wystartują w pływaniu artystycznym

Mężczyźni po raz pierwszy wezmą udział w olimpijskiej rywalizacji w pływaniu artystycznym w Paryżu w 2024 roku. Wniosek World Aquatics zatwierdził MKOL.

Mężczyźni będą teraz mogli startować w zawodach drużynowych (osiem osób w zespole). Nowe zasady pozwolą maksymalnie dwóm mężczyznom występować w każdej drużynie na igrzyskach olimpijskich. W paryskim turnieju weźmie udział dziesięć zespołów.

 

ZOBACZ TAKŻE: Paryż 2024: 600 tysięcy widzów obejrzy ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich 

 

- Sporty wodne są uniwersalne, a mężczyźni udowodnili, że są doskonałymi artystycznymi pływakami – powiedział prezydent World Aquatics (światowej federacji pływackiej) Husain Al-Musallam.

 

- Nie mogę się doczekać, aż ten nowy wymiar artystycznego pływania zostanie zaprezentowany światu w Paryżu. Włączenie mężczyzn do pływania artystycznego jest wielkim uznaniem dla wszystkich, którzy pracowali przez wiele lat, aby tak się stało - dodał.

 

Pływanie artystyczne, do 2017 roku znane jako pływanie synchroniczne, jest w programie igrzysk olimpijskich od 1984 roku. Teraz po raz pierwszy w tej dyscyplinie będą mogli wystąpić mężczyźni.

 

W pływackich mistrzostwach świata panowie startują w niej od 2015 roku.

 

Amerykanin Bill May był pierwszym w historii mistrzem świata w pływaniu artystycznym. Dokonał tego w parze z Christiną Jones w inauguracyjnych zawodach duetów mieszanych w 2015 roku. Później został trenerem i był jednym z czołowych orędowników zmian.

psz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie