MŚ w szachach błyskawicznych: Hikaru Nakamura liderem, Jan-Krzysztof Duda na 15. miejscu

Amerykanin japońskiego pochodzenia Hikaru Nakamura samodzielnie prowadzi po pierwszym dniu rozgrywanych w Ałmatach mistrzostw świata w szachach błyskawicznych. Jan-Krzysztof Duda, srebrny medalista sprzed roku, zajmuje 15. miejsce.

Po środowych rozstrzygnięciach w MŚ w szachach szybkich, zakończonych zwycięstwem Norwega Magnusa Carlsena i Chinki Zhongyi Tan, w czwartek rozpoczęła się rywalizacja o medale w blitzu.

W turnieju open, z udziałem 176 szachistów, rozegrano 12 rund. Znakomicie spisał się Nakamura. Wielokrotny medalista MŚ w tej odmianie królewskiej gry wygrał osiem partii, cztery zremisował i z dorobkiem 10 punktów jest zdecydowanym liderem.

Po dziewięć punktów zgromadziło pięciu zawodników, w tym Carlsen, pięciokrotny mistrz świata w blitzu, który z Nakamurą zremisował.

Duda jest w grupie dziesięciu zawodników z dorobkiem 8 punktów. Arcymistrz z Wieliczki wygrał sześć partii, cztery zremisował (m.in. z Nakamurą) i dwie przegrał grając białymi – z Carlsenem i Holendrem Anishem Girim.

W turnieju kobiet po 10 rundach prowadzi rosyjska szachistka startująca pod flagą FIDE Polina Szuwałowa przed swoją rodaczką Walentiną Guniną – po 7,5 pkt.

Reprezentantka Polski, urodzona w Rosji Aleksandra Malcewska, która w grudniowych mistrzostwach Europy w Katowicach wywalczyła złoty medal w szachach szybkich i srebrny w błyskawicznych, zajmuje 52. miejsce – 4,5 pkt. Startuje 98 zawodniczek.

W piątek dokończenie mistrzostw - dziewięć rund w turnieju open oraz siedem w rywalizacji kobiet.