PŚ w skokach kobiet: Eva Pinkelnig znów najlepsza w Villach. Dalekie miejsca Polek

Eva Pinkelnig.

Austriaczka Eva Pinkelnig ponownie wygrała konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w austriackim Villach, drugi z cyklu Turnieju Sylwestrowego. Nicole Konderla i Paulina Cieślar nie awansowały do finałowej serii.

Pinkelnig, liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, prowadziła już po pierwszej serii, w której uzyskała 94,5 m. W drugiej przypieczętowała sukces skokiem na identyczną odległość. Łącznie zgromadziła 260,2 pkt.

Dla 34-letniej Austriaczki to trzeci triumf w tym sezonie PŚ (na siedem zawodów), a drugi z rzędu - wygrała w Villach również dzień wcześniej.

W czwartek drugie miejsce zajęła Niemka Katharina Althaus - 254,6 pkt (92 i 92,5 m), a trzecie Słowenka Nika Kriznar - 251,1 pkt (93 i 91 m).

W pierwszej serii w Villach zawodniczki rywalizowały w systemie KO, podobnie jak mężczyźni podczas Turnieju Czterech Skoczni. Konderla po skoku na odległość 84 m dość długo liczyła się jako jedna z pięciu "szczęśliwych przegranych", ale ostatecznie nie zdołała awansować do finałowej serii - zajęła 31. miejsce. Natomiast Cieślar (69 m) uplasowała się na 46. pozycji. Dzień wcześniej Konderla i Cieślar również nie awansowały do czołowej trzydziestki.

Turniej Sylwestrowy obejmuje cztery konkursy. Dwa ostatnie zaplanowano w słoweńskim Ljubnie (31 grudnia - 1 stycznia).

Na półmetku tych zmagań zdecydowaną liderką jest Pinkelnig, która zgromadziła 518,1 pkt. Drugie miejsce zajmuje Kriznar - 494,6 pkt, a trzecie Norweżka Anna Odine Stroem - 493,9. Konderla plasuje się na 35. pozycji (197,6), zaś Cieślar na 47. (144,5).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Pinkelnig (536 pkt) wyprzedza Althaus (449) i Norweżkę Silje Opseth (337), która w czwartek niespodziewanie nie awansowała do finałowej serii. Konderla zajmuje 40. miejsce z dorobkiem czterech punktów.