Puchar Polski siatkarek: Grot Budowlani Łódź - Energa MKS Kalisz. Pięć setów na inaugurację 2023 roku

Siatkarki Grot Budowlanych wygrały pierwszy mecz w 2023 roku

Aż pięciu setów potrzeba było do wyłonienia zwycięzcy inauguracyjnego spotkania 2023 roku w polskiej kobiecej siatkówce. W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski zawodniczki Grot Budowlanych Łódź wygrały 3:2 z Energą MKS-em Kalisz.

Przed meczem trudno było wskazać faworytki tego starcia. Z jednej strony Energa MKS Kalisz plasuje się wyżej w ligowej tabeli (4. miejsce po 9 kolejkach, w porównaniu do 6. pozycji Grot Budowlanych), z drugiej - w grudniowym spotkaniu Tauron Ligi ekipa z Wielkopolski uległa łodziankom 1:3.

Pierwszy set dość długo przebiegał pod dyktando kaliszanek, które szybko wyszły na prowadzenie, powiększając je w pewnym momencie do 6 punktów (6:12). Na dobrą grę Karoliny Drużkowskiej i Aleksandry Radińskiej odpowiadać zaczęły Aleksandra Kazała, Monika Fedusio i Dominika Sobolska, dzięki czemu gospodynie doprowadziły do remisu (18:18, chwilę później 21:21). Końcówka seta ponownie należała jednak do Energi MKS-u. Podopieczne trenera Marcina Widery, znów za sprawą Drużkowskiej, odzyskały prowadzenie, zaś decydujący punkt zdobyła blokiem Aleksandra Cygan i to drużyna z Kalisza triumfowała 25:22.

Druga odsłona rozpoczęła się zgoła odmiennie - to łodzianki odskoczyły na kilka punktów (5:1), a przyjezdne musiały gonić wynik. Drużyna z Kalisza "złapała" rywalki dopiero na remis 11:11 i od tego wyniku oba zespoły szły praktycznie łeb w łeb. W końcówce znów lepiej zaprezentowały się gospodynie, które wyszły na trzypunktową przewagę (23:20) i nie oddały jej już do ostatniej piłki w tym secie, wygrywając ostatecznie 25:22.

Trzeci set nie dostarczył zbyt wielu emocji. Zawodniczki Grot Budowlanych prowadziły od pierwszej do ostatniej piłki tej części meczu. Siatkarki z Wielkopolski nie potrafiły znaleźć sposobu na ataki Melis Durul, Moniki Fedusio i Aleksandry Kazały, które raz po raz omijały blok kaliszanek. MKS-owi nie pomogła nawet znakomita gra Karoliny Drużkowskiej, która w tej partii zdobyła 8 punktów. Łodzianki triumfowały 25:18.

W czwartej partii sytuacja znów zmieniła się o 180 stopni. Drużkowska, wsparta przez odważnie grającą Aleksandrę Wójcik, znów sprawiała Grot Budowlanym nie lada kłopoty, a ponieważ przyjezdne poprawiły również przyjęcie, Energa zdobywała punkty seriami, odskakując w pewnym momencie na 16 "oczek" (5:21). Ostatecznie set zakończył się prawdziwym nokautem 25:10 dla MKS-u.

Podopieczne trenera Marcina Widery nie poszły jednak za ciosem. W tie-breaku zdecydowanie lepiej zaprezentowały się gospodynie. Znów klasą dla siebie była Durul, zaś rywalki raz po raz myliły się w ataku. Ostatecznie siatkarki Grot Budowlanych wygrały 15:6 i cały mecz 3:2.

MVP spotkania została środkowa łodzianek Dominika Sobolska-Tarasova.