PlusLiga: Wyjazdowe zwycięstwo lidera

Asseco Resovia jest liderem tabeli PlusLigi.

Ślepsk Malow Suwałki przegrał z Asseco Resovią 1:3 w spotkaniu 18. kolejki PlusLigi. Gospodarze wygrali pierwszego seta, ale w trzech kolejnych górą była drużyna z Rzeszowa, która umocniła się na pozycji lidera tabeli. Był to pierwszy mecz siatkarskiej ekstraklasy rozegrany w 2023 roku.

W premierowej odsłonie siatkarze Ślepska dobrze prezentowali się w polu zagrywki. Asami popisali się Cezary Sapiński (10:8), Paweł Halaba (14:10), Matias Sanchez (17:12) i Bartosz Filipiak (21:15). To pozwoliło gospodarzom zbudować przewagę i przy stanie 23:18 wydawało się, że pewnie wygrają tę partię. Wówczas rzeszowianie zerwali się do walki, wygrali pięć kolejnych akcji i odrobili straty (23:23). Dwa ostatnie słowa w tym secie należały jednak do Filipiaka, który najpierw zaatakował blok-aut, a po chwili uderzył z przechodzącej piłki (25:23).

Druga partia toczyła się pod dyktando Asseco Resovii, która szybko uzyskała przewagę (4:8) i utrzymywała ją w dalszej części seta. Rzeszowianie lepiej prezentowali się w polu zagrywki, byli skuteczniejsi w ataku, popełniali mniej błędów od rywali i powiększali zaliczkę (9:13, 12:18, 14:21). Wynik na 19:25 ustalił skutecznym atakiem Maciej Muzaj.

Set numer trzy przebiegał przy minimalnej przewadze Rzeszowian. Gospodarze trzymali kontakt z rywalami i kilka razy odrabiali straty. Tak było również w końcówce. Gdy skutecznym atakiem popisał się Torey DeFalco, przyjezdni mieli piłkę setową przy stanie 22:24. W dwóch kolejnych akcjach popełnili jednak błędy i Ślepsk doprowadził do rywalizacji na przewagi. Atak DeFalco i blok Jakuba Kochanowskiego rozstrzygnęły ją na korzyść Asseco Resovii (24:26).

W czwartej odsłonie rzeszowianie uzyskali kilkupunktową przewagę (5:9, 10:14). Suwalczanie gonili wynik i złapali punktowy kontakt po błędzie przeciwników (18:19). W decydujących akcjach górą byli siatkarze Asseco Resovii. Piłkę meczową wywalczył Kochanowski (21:24), a brakujący punkt przyniosła kiwka Fabiana Drzyzgi (22:25).

Skrót meczu Ślepsk Malow - Asseco Resovia:

Najwięcej punktów: Bartosz Filipiak (21), Miran Kujundzić (14), Paweł Halaba (12) – Ślepsk; Torey DeFalco (23), Maciej Muzaj (21), Jakub Kochanowski (15), Klemen Čebulj (11) – Resovia. MVP: Jakub Kochanowski (11/14 = 79% skuteczności w ataku + 4 bloki).

MKS Ślepsk Malow Suwałki – Asseco Resovia 1:3 (25:23, 19:25, 24:26, 22:25)

Ślepsk: Miran Kujundzić, Cezary Sapiński, Bartosz Filipiak, Paweł Halaba, Andreas Takvam, Matias Sanchez – Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Arkadiusz Żakieta, Mariusz Magnuszewski, Adrian Buchowski. Trener: Dominik Kwapisiewicz.
Resovia: Torey DeFalco, Jakub Kochanowski, Maciej Muzaj, Klemen Čebulj, Jan Kozamernik, Fabian Drzyzga – Paweł Zatorski (libero) oraz Michał Kędzierski, Jakub Bucki. Trener: Giampaolo Medei.

Wyniki meczów 18. kolejki PlusLigi:

2022-12-28: Barkom-Każany Lwów – Projekt Warszawa 0:3 (17:25, 21:25, 24:26)
2022-12-28: Cerrad Enea Czarni Radom – BBTS Bielsko-Biała 2:3 (22:25, 17:25, 25:22, 25:22, 13:15)
2022-12-29: Jastrzębski Węgiel – LUK Lublin 2:3 (19:25, 25:23, 30:28, 22:25, 13:15)
2022-12-30: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:1 (20:25, 25:18, 27:25, 25:22)
2022-12-30: PGE Skra Bełchatów – PSG Stal Nysa 2:3 (25:20, 25:21, 16:25, 21:25, 12:15)
2023-01-03: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (25:23, 19:25, 24:26, 22:25)
2023-01-17: GKS Katowice – Indykpol AZS Olsztyn
2023-03-08: Cuprum Lubin – Trefl Gdańsk.