PlusLiga: ZAKSA wygrała w Bielsku-Białej

BBTS - ZAKSA 0:3.

Siatkarze BBTS Bielsko-Biała przegrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 w meczu 19. kolejki PlusLigi. Faworyzowani kędzierzynianie męczyli się w rywalizacji z niżej notowanymi rywalami, którzy w pierwszych dwóch setach nie zdołali wykorzystać swoich szans.

W pierwszym secie siatkarze ZAKSY szybko wypracowali sobie znaczącą zaliczkę (6:12). Wydawało się, że będą kontrolowali sytuację w dalszej części seta, ale nieoczekiwanie zaprosili rywali do gry. Gdy Konrad Formela popisał się asem serwisowym, gospodarze złapali kontakt (18:19). ZAKSA utrzymała jednak przewagę, a w ostatniej akcji skutecznie zaatakował Łukasz Kaczmarek (23:25).

Początek drugiej partii był obiecujący dla gospodarzy (7:4). ZAKSA odrobiła straty, uzyskała minimalną przewagę, ale nie mogła wyjść z marazmu; dobra dyspozycja Aleksandra Śliwki była w tym secie głównym atutem kędzierzynian. Siatkarze BBTS nie wykorzystali swoich szans, choćby przy stanie 22:23. ZAKSA w kluczowych fragmentach znów była skuteczna i znów atak Kaczmarka zamknął seta (23:25).

Trzecią odsłonę bielszczanie zaczęli efektownie (5:1), znów jednak nie byli w stanie długo utrzymać przewagi (8:8). Wydawało się, że ZAKSA opanowała sytuację, siatkarze BBTS nie rezygnowali jednak z walki. Po ataku Formeli odskoczyli na dwa oczka (19:17), odpowiedź podrażnionych kędzierzynian była jednak nokautująca. Wygrali osiem kolejnych akcji, a w ostatniej skutecznie zaatakował Wojciech Żaliński (19:25).

Skrót meczu BBTS - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Jake Hanes (15) – BBTS; Łukasz Kaczmarek (19), Aleksander Śliwka (12), Wojciech Żaliński (10) – ZAKSA. MVP: Łukasz Kaczmarek (19/30 = 63% skuteczności w ataku).

BBTS: Mateusz Zawalski, Pierre Pujol, Konrad Formela, Wojciech Siek, Jake Hanes, Konstantin Cupković – Dominik Teklak (libero) oraz Bartosz Fijałek (libero), Dawid Woch, Daulton Sinoski, Roland Gergye. Trener: Sergiej Kapelus.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Wojciech Żaliński, Norbert Huber, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Przemysław Stępień, Dmytro Pashytskyy. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Wyniki meczów 19. kolejki PlusLigi:

2023-01-06: Aluron CMC Warta Zawiercie – Jastrzębski Węgiel 3:2 (22:25, 25:21, 22:25, 27:25, 15:9)
2023-01-06: BBTS Bielsko-Biała – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25, 23:25, 19:25)
2023-01-07: LUK Lublin – Indykpol AZS Olsztyn (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-07: Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2023-01-07: Projekt Warszawa – MKS Ślepsk Malow Suwałki (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2023-01-08: PSG Stal Nysa – Cerrad Enea Czarni Radom (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-08: Asseco Resovia Rzeszów – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-09: Barkom-Każany Lwów – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).