Plebiscyt Przeglądu Sportowego i Polsatu: Iga Świątek zajęła pierwsze miejsce! Wyniki

Inne

Za nami 88. edycja Plebiscytu na Najlepszego Sportowca 2022 roku organizowanego przez Przegląd Sportowy oraz Telewizję Polsat. Pierwsze miejsce w głosowaniu kibiców zajęła Iga Świątek, dla której to pierwsze w karierze takie wyróżnienie.

2022 rok był niewątpliwie rokiem Igi Świątek, która wygrała dwa turnieje wielkoszlemowe - Roland Garros oraz US Open i została pierwszą w historii polskiego tenisa liderką światowego rankingu. Do tego urodzona w Raszynie zawodniczka mogła pochwalić się kapitalnymi seriami zwycięstw i wieloma triumfami w mniejszych, ale także bardzo prestiżowych turniejach.

 

Nie mogło zatem dziwić, że to właśnie Świątek w oczach wielu kibiców, ekspertów i dziennikarzy była zdecydowaną faworytką do wygrania 88. edycji Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Roku. Jak się później okazało, niespodzianki nie było i 21-latka pierwszy raz w karierze może cieszyć się z tego prestiżowego wyróżnienia.

 

Świątek to druga w historii przedstawicielka tenisa, która została Sportowcem Roku. Jako pierwsza i dotychczas jedyna, która dokonała tej sztuki była Jadwiga Jędrzejowska w latach 1936-1937.

 

Kibice tenisa mogą cieszyć się również z sukcesu Tomasza Wiktorowskiego, który został wybrany "trenerem roku", dzięki owocnej współpracy ze Świątek. Drużyną roku została reprezentacja siatkarzy, która wywalczyła wicemistrzostwo świata.

 

Podium w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski w 2022 roku uzupełnili Bartosz Zmarzlik, który w zeszłorocznym sezonie wywalczył trzeci w karierze tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu oraz Robert Lewandowski, który brylował nie tylko w Bayernie Monachium, ale również zanotował świetny start w barwach FC Barcelona, a nade wszystkim awansował z reprezentacją na mundial w Katarze, gdzie Biało-Czerwoni wyszli z grupy.

 

Na uwagę zasługuje również specjalne wyróżnienie w kategorii "super osiągnięcie roku", które powędrowało do teamu sędziowskiego z Szymonem Marciniakiem na czele, który miał okazję sędziować finał ubiegłorocznego mundialu w Katarze.


Wyniki 88. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca Polski w 2022 roku:

 

1. Iga Świątek (tenis)
2. Bartosz Zmarzlik (żużel)
3. Robert Lewandowski (piłka nożna)
4. Kamil Semeniuk (siatkówka)
5. Dawid Kubacki (skoki narciarskie)
6. Mateusz Ponitka (koszykówka)
7. Adrian Meronk (golf)
8. Katarzyna Wasick (pływanie)
9. Paweł Fajdek (lekkoatletyka)
10. Mirosław Ziętarski, Fabian Barański, Dominik Czaja i Mateusz Biskup (wioślarstwo)

 

Trener roku: Tomasz Wiktorowski (tenis)
Drużyna roku: Reprezentacja siatkówki
Sport bez barier: Fundacja Moniki Pyrek oraz Szymon Sowiński
Sportowa inicjatywa roku: Totalizator Sportowy
Superczempion: Prezes PZPN Cezary Kulesza oraz prezes PZPS Sebastian Świderski
Super osiągnięcie roku: Sędziowie Szymon Marciniak, Tomasz Listkiewicz, Paweł Sokolnicki, Tomasz Kwiatkowski
Sponsor polskiego sportu: Orlen

 

Krystian Natoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie