Tour de Ski: Szósta wygrana Klaebo, 20. lokata Dominika Burego na 15 km

Johannes Hoesflot Klaebo wygrał bieg ze startu wspólnego na 15 km techniką klasyczną i umocnił się na prowadzeniu w narciarskim Tour de Ski. Norweg zwyciężył we wszystkich sześciu etapach obecnego cyklu. 20. miejsce we włoskim Val di Fiemme zajął w sobotę Dominik Bury.

Broniący tytułu w tej prestiżowej imprezie Klaebo o 0,4 s wyprzedził swojego rodaka Paala Golberga oraz o 1,2 s Włocha Francesco De Fabianiego.

Dominik Bury, który znacznie przyspieszył w drugiej połowie dystansu, linię mety minął jako 20. ze stratą 17,7 s do triumfatora. Jego brat Kamil w gronie 56 startujących zajął 51. pozycję - finiszował 2.49,8 po zwycięzcy.

W klasyfikacji TdS Klaebo przed niedzielną wspinaczką na Alpe Cermis ma 1.02 przewagi nad piątym w sobotę Szwedem Calle Halfvarssonem oraz 1.14 nad Golbergiem. Dominik Bury na 10-kilometrową trasę ruszy jako 25., 5.01 po liderze. Kamil Bury plasuje się na 51. pozycji ze stratą 10.45.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi wciąż Golberg - 975 pkt, Klaebo jest drugi - 947, a trzeci Włoch Federico Pellegrino - 697. Na dwóch czołowych miejscach może dojść do zmiany w niedzielę, jeśli Klaebo sięgnie po 300 pkt premii za wygraną w TdS.

Z Polaków najwyżej, na 58. miejscu, sklasyfikowany jest Maciej Staręga, który dotychczas zgromadził 132 pkt. Dominik Bury z 84 pkt jest 79., a w klasyfikacji biegów dystansowych - trzykrotnie zakończył je w czołowej "30" - zajmuje 52. lokatę.