Sensacja w PlusLidze! Asseco Resovia przegrała emocjonujące starcie

Siatkarz Asseco Resovii Thibault Rossard oraz Grzegorz Pająk i Florian Krage z Cuprum Lubin podczas meczu 19. kolejki PlusLigi.

Siatkarze Asseco Resovii ulegli Cuprum Lubin 2:3 w meczu 19. kolejki PlusLigi. Rzeszowianie przegrali po raz pierwszy od listopada, po serii siedmiu wygranych spotkań. Drużyna z Lubina, która kilka kolejek wcześniej sensacyjnie pokonała Jastrzębski Węgiel, wyrasta na postrach liderów tabeli w obecnym sezonie.

Drużyna z Rzeszowa była zdecydowanym faworytem tej konfrontacji, ale przebieg premierowej partii był zaskakujący. Lubinianie uzyskali przewagę w środkowej części seta (9:12), a gospodarze nie mogli znaleźć sposobu na nawiązanie walki. Siatkarze Cuprum byli skuteczniejsi w ataku, lepiej punktowali blokiem. W końcówce mieli już wyraźną przewagę, a ich wygraną przypieczętował właśnie punktowy blok (17:25).

Podrażnieni rzeszowianie kolejną odsłonę rozpoczęli z większym animuszem. Szybko uzyskali znaczącą zaliczkę (11:5) i w dalszej części seta kontrolowali sytuację. Role się odwróciły, bo skuteczność w ataku i punktowe bloki (4–0) były w tym secie domeną gospodarzy. Po skutecznym ataku Jana Kozamernika różnica wynosiła już dziesięć oczek (19:9). W ostatniej akcji seta skutecznym atakiem popisał się Torey DeFalco (25:12).

Trzecia odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana od poprzednich. Na początku wydawało się, że gospodarze zaczynają budować przewagę, ale gdy siatkarze Cuprum wygrali cztery kolejne akcje od 10:8 do 10:12, rozpoczęła się zacięta walka obu ekip. Rywalizacja rozstrzygnęła się w końcówce. W kluczowej akcji Klemen Čebulj zablokował atak gości (23:21), później siatkarze Cuprum zepsuli zagrywkę na wagę piłki setowej (24:22). Jeszcze zaatakował Ilia Kowalow, ale w kolejnej akcji DeFalco wyjaśnił sytuację (25:23).

Set numer cztery był podobny do poprzedniego – obie drużyny toczyły wyrównaną walkę, a wynik oscylował wokół remisu. W końcówce dwa oczka zaliczki mieli goście (20:22), ale popełniali błędy w polu zagrywki i nie utrzymali przewagi. Gospodarze odrobili straty, gdy asem popisał się Thibault Rossard (22:22). Goście pierwsi mieli piłkę setową (23:24), ale uderzenie Macieja Muzaja rozpoczęło grę na przewagi. Emocje sięgnęły zenitu, a losy seta ważyły się przez dłuższy czas. Wojnę nerwów wygrali siatkarze Cuprum, a ostatni punkt dał im błąd rywali w ataku (30:32).

Spotkanie rozstrzygnął więc tie-break, którego gospodarze rozpoczęli od falstartu (0:6). Lubinianie nie zwalniali tempa – po efektownym ataku Grzegorza Pająka mieli siedem oczek zaliczki przy zmianie stron (1:8). Asseco Resovia nie rezygnowała z walki, zmniejszyła straty do trzech oczek (8:11), goście zdołali jednak utrzymać przewagę. Blok Floriana Krage dał im piłkę meczową (8:14), a po ataku niemieckiego środkowego sensacja stała się faktem (9:15).

Skrót meczu Resovia - Cuprum:

Najwięcej punktów: Torey DeFalco (15), Jakub Kochanowski (14), Maciej Muzaj (13), Thibault Rossard (13) – Asseco Resovia; Ilia Kowalow (18), Aleksander Berger (15), Florian Krage (14), Adam Lorenc (12) – Cuprum. MVP: Ilia Kowalow (14/28 =50% skuteczności w ataku + 1 as + 3 bloki).

Asseco Resovia przegrała po raz trzeci w tym sezonie (wcześniej 0:3 z Jastrzębskim Węglem i 1:3 z Aluron CMC Wartą Zawiercie), ale utrzymała pierwsze miejsce w tabeli. Siatkarze Cuprum odnieśli siódme zwycięstwo; po raz drugi w tym sezonie wygrali na wyjeździe z liderem tabeli – w listopadzie pokonali 3:1 Jastrzębski Węgiel.

Asseco Resovia – Cuprum Lubin 2:3 (17:25, 25:12, 25:23, 30:32, 9:15)

Resovia: Torey DeFalco, Jakub Kochanowski, Maciej Muzaj, Thibault Rossard, Jan Kozamernik, Fabian Drzyzga – Paweł Zatorski (libero) oraz Michał Kędzierski, Jakub Bucki, Klemen Čebulj, Bartłomiej Mordyl. Trener: Giampaolo Medei.
Cuprum: Aleksander Berger, Paweł Pietraszko, Adam Lorenc, Ilia Kowalow, Florian Krage, Grzegorz Pająk – Kamil Szymura (libero) oraz Kajetan Kubicki, Remigiusz Kapica. Trener: Paweł Rusek.

Wyniki meczów 19. kolejki PlusLigi:

2023-01-06: Aluron CMC Warta Zawiercie – Jastrzębski Węgiel 3:2 (22:25, 25:21, 22:25, 27:25, 15:9)
2023-01-06: BBTS Bielsko-Biała – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25, 23:25, 19:25)
2023-01-07: LUK Lublin – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (23:25, 25:21, 25:19, 25:23)
2023-01-07: Trefl Gdańsk – PGE Skra Bełchatów 3:1 (25:18, 25:16, 19:25, 25:15)
2023-01-07: Projekt Warszawa – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:0 (25:14, 27:25, 25:17)
2023-01-08: PSG Stal Nysa – Cerrad Enea Czarni Radom 3:1 (29:27, 21:25, 25:20, 25:20)

2023-01-08: Asseco Resovia Rzeszów – Cuprum Lubin 2:3 (17:25, 25:12, 25:23, 30:32, 9:15)
2023-01-09: Barkom-Każany Lwów – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).