PŚ w skokach kobiet: Austriaczki triumfują w konkursie duetów

Eva Pinkelnig

Reprezentantki Austrii Chiara Kreuzer i Eva Pinkelnig wygrały konkurs duetów zaliczany do klasyfikacji Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich. Zawody rozegrano na skoczni w japońskim Zao. Drugie miejsce zajęły Norweżki, a trzecie Niemki. Polki nie startowały.

Austriaczki prowadziły po pierwszej serii - Kreuzer uzyskała 87,5 m, Pinkelnig - 93,5 m i miały 3,9 pkt przewagi nad Kanadyjkami - Alexandrią Loutitt - 94,5 m i Abigail Strate - 85,5 m. Na trzeciej pozycji plasowały się Niemki ze stratą 6,3 pkt do liderek. Katharina Althaus osiągnęła 82,5 m, a Selina Freitag - 92 m. Czwarte były Japonki, za nimi Norweżki i Słowenki.

W drugiej serii ponownie najlepiej wypadły Austriaczki, Kreuzer wylądowała na 97 m, a Pinkelnig na 91 m. Dzięki temu przed trzecią serią liderki miały już 15 pkt przewagi nad Norweżkami. Trzecią lokatę utrzymały Niemki, a na czwartą spadły Kanadyjki.

W finale Austriaczki bez problemów utrzymały prowadzenie, zwyciężyły gromadząc 624,6 pkt. Drugie Norweżki osiągnęły 589,3, a trzecie Niemki - 581,8.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej najlepiej wypadła Pinkelnig gromadząc 313,8 pkt. Druga była Kreuzer 310,8 pkt, a trzecia 19-letnia Kanadyjka Loutitt - 309,6 pkt.

Dzień wcześniej Loutitt wygrała indywidualne zawody kobiecego Pucharu Świata. To był jej pierwszy w karierze taki sukces. Dotychczas zawodniczka z Calgary miała w dorobku tylko brąz ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorek w Zakopanem oraz była trzecia w konkursie Pucharu Kontynentalnego w ojczystym Whistler.