Nie żyje słynna szwedzka pływaczka. Zmarła na ALS

Inne
Nie żyje słynna szwedzka pływaczka. Zmarła na ALS
fot. PAP
Nie żyje Jane Cederqvist.

Jak podały szwedzkie media, w wieku 77 lat zmarła Jane Cederqvist. Srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Rzymie (1960) oraz najmłodsza w historii laureatka "Svenska Dagbladets guldmedalj" od lat cierpiała na stwardnienie zanikowe boczne (ALS).

Jane Cederqvist zmarła w niedzielny wieczór na skutek choroby ALS.

 

Nazywana "Srebrną Jane" - Cederqvist - nauczyła się pływać w wieku 6 lat. W 1960 roku na igrzyskach olimpijskich w Rzymie, mając zaledwie 15 lat, zdobyła srebrny medal w pływaniu stylem dowolnym na 400 m. Została też najmłodszą osobą oraz pierwszą kobietą, która zwyciężyła w "Svenska Dagbladet guldmedalj", a więc w pierwszym znanym plebiscycie na sportowca roku. Nagroda ta jest przyznawana od 1925 roku, czyli o rok wcześniej niż datuje się pierwszą edycję "Plebiscytu Przeglądu Sportowego".

 

Rok po wywalczeniu srebrnego medalu zakończyła karierę zawodowej pływaczki. Jednym z powodów była chęć nadrobienia szkolnych zaległości. Zaczęła też mieć problemy z czytaniem. W 1970 roku uzyskała tytuł licencjata, a 10 lat później obroniła doktorat z historii. Później sprawowała m.in. funkcję dyrektorki Muzeum Historii.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Victoria Lee. Zawodniczka MMA miała 18 lat

 

- Jane stanowiła dla mnie wzór do naśladowania. Była w końcu pierwszą kobietą, która została w Szwecji gwiazdą sportu. To tragiczne, że tak bezwzględna choroba, jak ALS, odebrała jej życie - powiedziała czterokrotna mistrzyni świata w pływaniu Emma Igelström.

 

Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) charakteryzuje się stopniową degeneracją komórek nerwowych, w wyniku czego u chorego powstają zaniki mięśniowe. U pacjentów w toku rozwoju choroby dochodzi do powolnego, ale systematycznego pogarszania się sprawności ruchowej, a w późniejszych etapach do całkowitego paraliżu i ostatecznie śmierci poprzez zatrzymanie pracy mięśni oddechowych. Ogólnie przyjmuje się, że ALS prowadzi do śmierci w ciągu 3–5 lat, choć istnieją przypadki zdecydowanie dłuższej walki z chorobą.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje austriacki wioślarz. Został potrącony podczas treningu rowerowego

 

Najczęściej śmierć z powodu ALS następuje wskutek niewydolności oddechowej (paraliż mięśni oddechowych). Poza nielicznymi przypadkami ALS nie dotyka sfery intelektualnej człowieka, przykładem może być astrofizyk Stephen Hawking, który walczył z chorobą przez ponad 50 lat, oraz amerykański gitarzysta Jason Becker, który podczas choroby wydał dwie płyty, walcząc z chorobą od dwudziestego roku życia.

AŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie