Rajd Monte Carlo: Sebastian Ogier bardzo szybki na trasie

Moto
Sebastian Ogier

Ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris Rally1) prowadzi po porannej pętli w Rajdzie Monte Carlo, pierwszej rundzie tegorocznego sezonu. Polacy nie startują.

Ogier, który oficjalnie zakończył po sezonie 2021 karierę, ale nadal startuje w wybranych rundach mistrzostw świata, w tegorocznej edycji Monte Carlo prezentuje doskonałą formę. Francuz wygrał dwa czwartkowego odcinki specjalne, których trasy prowadziły w wysokich Alpach, w piątek był także najszybszy na trzech porannych OS-ach.

Drugi ze stratą 32,7 s jest Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1), a trzeci obrońca tytułu 22-letni Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) - strata 34,5 s.

Sporego pecha miał na ostatnim porannym odcinku specjalnym Brianconnet - Entrevaux 1 o długości 14,5 km Brytyjczyk Elfyn Evans (Toyota Yaris Rally1), który plasował się na drugiej pozycji. Przebił oponę, do zwycięzcy Ogiera stracił ponad 40 s i spadł w klasyfikacji generalnej na piątą lokatę.

Ogier próbuje pobić rekord liczby zwycięstw w Rajdzie Monte Carlo, który dotychczas wygrał ośmiokrotnie. Tyle samo triumfów ma w dorobku jego rodak, dziewięciokrotny mistrz świata Sebastien Loeb, który w tym roku w Księstwie nie startuje. Loeb planował pojechać w Monte Carlo, ale musiał zrezygnować, gdyż jechał w tym roku także w Rajdzie Dakar, gdzie wywalczył drugą lokatę i nie miałby czasu na przygotowanie się do rundy mistrzostw świata.

W piątek w sesji popołudniowej kierowcy ponownie przejadą trzy poranne odcinki.