PŚ w Sapporo: Relacja i wyniki na żywo

Dawid Kubacki

W sobotę o godz. 8.00 na skoczni Okurayma odbędzie się drugi z trzech konkursów Pucharu Świata w Sapporo. Relacja i wyniki na żywo na Polsatsport.pl.

W piątek zwyciężył reprezentant gospodarzy - Ryoyu Kobayashi. Na podium stanęli też Dawid Kubacki i Norweg Halvor Egner Granerud. Kamil Stoch był czwarty, a Piotr Żyła 14.

Kobayashi wygrał 28. raz w karierze. Poprzednim razem triumfował w zeszłym sezonie w Lathi - 27 lutego 2022 roku. 26-letni Japończyk tym samym dogonił Niemca Martina Schmitta, który zajmuje siódme miejsce w klasyfikacji wszech czasów.

Kubacki uzyskał 144,5 m i zdecydowanie wygrał kwalifikacje do sobotniego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Sapporo. W konkursie wystąpi czterech Polaków.

Drugi był Granerud - 135,5 m, a trzeci Austriak Jan Hoerl - 140 m.

Piotr Żyła był 10. po lądowaniu na 133 m, Stoch 14. - 129,5 m, a Aleksander Zniszczoł 17. - 129,5 m.

Do konkursu nie awansował tylko Paweł Wąsek, który osiągnął 102 m i został sklasyfikowany na 59. pozycji. Do pierwszej nie awansował także słynny Noriaki Kasai. 50-letni japoński skoczek zajął 55. miejsce skacząc 113,5 m.

Zawody PŚ w Sapporo odbywają się od 1980 roku. Łącznie biało-czerwoni pięciokrotnie wygrywali i 12 razy stawali tu na podium zawodów tej rangi. Z Polaków na Okurayamie triumfowali Adam Małysz, który dziś jest prezesem Polskiego Związku Narciarskiego, Kamil Stoch, który od czterech lat jest rekordzistą obiektu - 148,5 m oraz Maciej Kot.

Sapporo znalazło się w kalendarzu Pucharu Świata pierwszy raz od sezonu 2019/20. W poprzednich latach zawody w Japonii nie odbywały się z powodu pandemicznych restrykcji i utrudnień w podróżowaniu.

Kubacki z dorobkiem 1090 pkt prowadzi w klasyfikacji generalnej PŚ. Polak, który w ostatnich 10 konkursach indywidualnych plasował się w czołowej trójce, a w tym sezonie odniósł pięć zwycięstw, nad drugim Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem ma 134 pkt przewagi. Natomiast trzeci Słoweniec Anze Lanisek zdobył 912 pkt.

Relacja i wyniki na żywo od godz. 8:00 na Polsatsport.pl.

KN, PAP
Zapis relacji
Relacja zakończona

Najlepszy z Polaków - Dawid Kubacki uplasował się tuż za podium. Dziękujemy za uwagę. Kolejny konkurs już w niedzielny poranek!

Stefan Kraft - 133,5 m. - 1. miejsce!!!

Został tylko Stefan Kraft.

Halvor Egner Granerud - 132 m. - 1. miejsce

Peter Prevc - 119,5 m. - 11. miejsce

Aleksander Zniszczoł - 109 m. - 22. miejsce. Niestety.

Dawid Kubacki - 128 m. - 2. miejsce

Stoch na piątym, a Żyła na szóstym miejscu. Zostało pięciu skoczków, w tym dwóch Polaków.

Polak musi zejść z belki startowej. Warunki nie sprzyjają...