Nie żyje centralna postać afery pedofilskiej we francuskim łyżwiarstwie

Zimowe
Nie żyje centralna postać afery pedofilskiej we francuskim łyżwiarstwie
fot. PAP

Gilles Beyer, centralna postać afery pedofilskiej we francuskim łyżwiarstwie figurowym, zmarł w wieku 66 lat. Był oskarżony o gwałty i napaści na tle seksualnym przez kilka kobiet, w tym medalistkę mistrzostw świata Sarah Abitbol.

Beyer był trenerem łyżwiarskim, a jedną z jego wychowanek była właśnie Abitbol. Brązowa medalistka mistrzostw świata w parach sportowych z 2000 roku ujawniła aferę w opublikowanej trzy lata temu książce "Zbyt długa cisza", w której oskarżyła go o gwałty, gdy miała 15-17 lat.

 

Beyer w pisemnym oświadczeniu dla agencji AFP przyznał się do "intymnych" i "niewłaściwych" relacji z Abitbol, oferując jej przeprosiny. W styczniu 2021 roku został formalnie oskarżony o napaść seksualną, a w związku z nowszymi oskarżeniami umieszczony pod nadzorem sądowym.

 

- Jestem w szoku. Odchodzi, zanim został osądzony. Wolałabym, żeby odbył się proces - skomentowała informację o śmierci trenera 47-letnia dziś Abitbol.

 

Książka Abitbol złamała tabu w środowisku łyżwiarskim i zachęciła innych zawodników do oskarżeń swoich obecnych lub byłych trenerów o napaści seksualne, molestowanie lub szantaż.

 

Skutkiem skandalu była dymisja w 2020 roku wieloletniego prezesa Francuskiej Federacji Sportów Lodowych (FFSG) Didiera Gailhagueta, a także dochodzenie administracyjne, które ujawniło podejrzenia dotyczące 21 trenerów z licencjami FFSG.

 

Adwokat Beyera, Thibault de Montbrial, przyznał, że śmierć jego klienta zamyka sprawę. Dodał jednak: "Powiedziano i napisano o nim wiele nieprawdziwych rzeczy i chciałbym, żeby miał możliwość publicznego zabrania głosu. Niektórzy byliby zaskoczeni". 

OM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie