Ukraina grozi bojkotem igrzysk olimpijskich w Paryżu

Inne
Ukraina grozi bojkotem igrzysk olimpijskich w Paryżu
fot. PAP
Ukraina zagroziła bojkotem igrzysk olimpijskich zaplanowanych na 2024 rok w Paryżu.

Ukraina zagroziła w czwartek bojkotem igrzysk olimpijskich zaplanowanych na 2024 rok w Paryżu, jeśli zostaną zaproszeni rosyjscy i białoruscy sportowcy, To reakcja na słowa mer Paryża Anne Hidalgo, która powiedziała, że chce, aby rosyjscy sportowcy startowali pod neutralnym sztandarem.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ze swej strony sporządził w środę mapę drogową mającą na celu ich reintegrację ze światowym sportem, oświadczając, po konsultacji z przedstawicielami sportowców, międzynarodowych federacji i narodowych komitetów olimpijskich, że "żaden sportowiec nie powinien być wykluczony z zawodów wyłącznie na podstawie paszportu".

 

ZOBACZ TAKŻE: Ukraina tworzy "czarną listę" sportowców. "Chodzi o życie milionów ludzi"

 

"Taka sytuacja jest dla naszego państwa nie do zaakceptowania" - tak zareagował w czwartek ukraiński minister sportu i młodzieży Wadym Gutcajt. Według niego Kijów wywiera obecnie presję na MKOl i inne organizacje międzynarodowe, aby doprowadzić do wykluczenia Rosjan i Białorusinów z igrzysk olimpijskich.

 

"Nasze stanowisko pozostaje niezmienione: dopóki na Ukrainie trwa wojna, rosyjscy i białoruscy sportowcy nie powinni brać udziału w międzynarodowych zawodach" - napisał Gutcajt na Facebooku.

 

"Jeśli nie zostaniemy wysłuchani, nie wykluczam, że zbojkotujemy i odmówimy udziału w igrzyskach" - dodał.

 

We wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński zażądał już od swojego francuskiego odpowiednika Emmanuela Macrona, by Rosjanie zostali wykluczeni z igrzysk, zaplanowanych za niecałe dwa lata.

 

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie