Tauron Liga: Siatkarki Energa MKS Kalisz wygrały w Tarnowie

Energa MKS Kalisz zajmuje czwarte miejsce w tabeli Tauron Ligi.

Siatkarki Roleski Grupa Azoty Tarnów przegrały z drużyną Energa MKS Kalisz 1:3 w spotkaniu 13. kolejki Tauron Ligi. Obie ekipy stworzyły interesujące widowisko, ale komplet punktów zgarnął faworyzowany zespół z Kalisza.

Gospodynie rozpoczęły to spotkanie od mocnego uderzenia, dwoma asami popisała się Wiktoria Kowalska i było 4:0. Przewaga wynosiła nawet pięć oczek (10:5), ale w środkowej części seta tarnowianki zaczęły popełniać błędy. Wykorzystały to rywalki, które popisały się punktową serią od stanu 13:9 do... 13:19. Siatkarki z Tarnowa nie rezygnowały, w końcówce złapały kontakt (22:23), ale przyjezdne utrzymały przewagę (23:25).

Początek drugiego seta był niecodzienny – gospodynie prowadziły 5:0, kilka chwil później było 5:5, ale trzy kolejne akcje wygrała ekipa z Tarnowa (8:5). W środkowej części seta Roleski Grupa Azoty dominowała na parkiecie (13:8, 20:12) i pewnie wygrały tę partię 25:16.

W trzeciej odsłonie, po wyrównanym początku (10:10), przewagę zaczęły budować przyjezdne (11:15). Drużyna z Tarnowa nie rezygnowała i złapała punktowy kontakt. Energa MKS miała piłkę setową przy stanie 22:24, ale rywalki doprowadziły do rywalizacji na przewagi. Rozstrzygnęła ją skutecznym atakiem Aleksandra Rasińska (25:27).

Czwarty set nie dostarczył już podobnych emocji. Siatkarki z Kalisza wypracowały przewagę przy zagrywkach Aleksandry Wójcik (5:12) i utrzymywały ją na przestrzeni seta. W końcówce kontrolowały sytuację, a w ostatniej akcji meczu skutecznym atakiem popisała się Wójcik (19:25).

Najwięcej punktów: Klaudia Świstek (19), Wiktoria Kowalska (17), Gabriela Ponikowska (15), Katarzyna Marcyniuk (12) – Roleski Grupa Azoty; Karolina Drużkowska (21), Aleksandra Rasińska (14), Aleksandra Wójcik (10) – Energa MKS. MVP: Karolina Drużkowska (16/44 = 36% skuteczności w ataku + 1 as + 4 bloki).

Roleski Grupa Azoty Tarnów – Energa MKS Kalisz 1:3 (23:25, 25:16, 25:27, 19:25)

Tarnów: Magdalena Ociepa, Wiktoria Kowalska, Katarzyna Marcyniuk, Gabriela Ponikowska, Marta Łyczakowska, Klaudia Świstek – Aleksandra Żurawska (libero) oraz Aleksandra Szczepańska, Anna Pawłowska (libero), Marina Mazenko, Wiktoria Szumera, Adrianna Rybak, Angela Mroczek. Trener: Marcin Wojtowicz.
Kalisz: Zuzanna Kuligowska, Karolina Fedorek, Alicja Grabka, Karolina Drużkowska, Aleksandra Cygan, Aleksandra Rasińska – Izabela Lemańczyk (libero) oraz Katarzyna Wawrzyniak, Aleksandra Wójcik, Alina Bartkowska. Trener: Marcin Widera.

***

W innym piątkowym meczu siatkarki #VolleyWrocław przegrały z Grupą Azoty Chemikiem Police 0:3. Najbardziej wyrównana była pierwsza odsłona, którą rozstrzygnęła gra na przewagi (27:29). W dwóch kolejnych pewnie wygrywały policzanki. Mistrzynie Polski były skuteczniejsze w ataku, lepiej punktowały blokiem (5–13) oraz zagrywką (4–10).

Najwięcej punktów: Regiane Bidias (14), Anna Bączyńska (12), Julia Szczurowska (11) – #VolleyWrocław; Martyna Czyrniańska (16), Martyna Łukasik (15), Agnieszka Korneluk (12), Jovana Brakocevic-Canzian (11) – Chemik. MVP: Martyna Łukasik (10/21 = 48% skuteczności w ataku + 5 asów).

#VolleyWrocław – Grupa Azoty Chemik Police 0:3 (27:29, 15:25, 21:25).

#VolleyWrocław: Lucie Muhlsteinova, Regiane Bidias, Dominika Witkowska, Julia Szczurowska, Anna Bączyńska, Joanna Pacak – Magdalena Saad (libero) oraz Adrianna Szady, Barbara Cembrzyńska, Zuzanna Kamińska. Trener: Michal Masek.
Chemik: Fabiola Almeida de Sousa, Martyna Łukasik, Agnieszka Korneluk, Jovana Brakocevic-Canzian, Martyna Czyrniańska, Iga Wasilewska – Maria Stenzel (libero) oraz Marlena Kowalewska, Katarzyna Połeć, Joanna Sikorska. Trener: Radosław Wodziński.

Wyniki meczów 13. kolejki Tauron Ligi siatkarek:

2023-01-26: Developres Bella Dolina Rzeszów – OnlyBio Pałac Bydgoszcz 3:0 (25:17, 25:16, 25:14)
2023-01-26: UNI Opole – Moya Radomka Lotnisko Radom 3:1 (25:21, 25:16, 22:25, 25:18)
2023-01-27: #VolleyWrocław – Grupa Azoty Chemik Police 0:3 (27:29, 15:25, 21:25)
2023-01-27: Roleski Grupa Azoty Tarnów – Energa MKS Kalisz 1:3 (23:25, 25:16, 25:27, 19:25)
2023-01-29: Grot Budowlani Łódź – BKS Bostik Bielsko-Biała (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
Pauzuje: ŁKS Commercecon Łódź.