Gigantyczna sensacja w PlusLidze! Faworyt zdemolowany przez ekipę z dołu tabeli

Jurajscy Rycerze ponieśli zaskakującą porażkę z GKS.

W spotkaniu 22. kolejki PlusLigi GKS Katowice wygrał z Aluron CMC Wartą Zawiercie 3:0. To ogromna sensacja, bo katowiczanie na ligowe zwycięstwo czekali od listopada – przegrali dziewięć meczów z rzędu, nie zdobywając w nich nawet punktu. Fatalną serię niespodziewanie przerwała konfrontacja z trzecią drużyną w tabeli...

Spotkanie lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy wypracowali sobie przewagę dzięki dobrej postawie w polu serwisowym. Asami serwisowymi popisali się Jakub Jarosz (10:7) oraz Gonzalo Quiroga (12:8) i GKS odskoczył na kilka oczek. Kolejny punkt z zagrywki dołożył Damian Domagała (20:16), a w końcówce gospodarze zdołali utrzymać przewagę, mimo pogoni rywali. W ostatniej akcji seta zawiercianie zepsuli zagrywkę (25:23).

Drugiego seta od dwóch asów serwisowych rozpoczął Jakub Szymański (2:0). Gra się wyrównała, ale w środkowej części seta znów inicjatywę przejęli gospodarze (12:9, 16:13). W końcówce siatkarze GKS utrzymywali przewagę. Dwa ważne ataki skończył Quiroga (24:21) i choć w dwóch kolejnych akcjach katowiczanie nie zdołali wykorzystać swoich szans, w końcu Szymański rozstrzygnął tę część meczu skutecznym atakiem (25:23).

W trzeciej odsłonie siatkarze z Katowic kontynuowali dobrą grę. Znów uzyskali przewagę w środkowej części seta (12:9), solidnie prezentowali się w przyjęciu, skutecznie atakowali i nie pozwalali rywalom odrobić strat. W końcówce poszła punktowa seria przy dobrych zagrywkach Domagały (24:18), a brakujący punkt dołożył skutecznym atakiem Quiroga (25:19).

Skrót meczu GKS - Aluron:

Najwięcej punktów: Jakub Szymański (17), Sebastian Adamczyk (11), Gonzalo Quiroga (10) – GKS; Patryk Łaba (15), Dawid Dulski (12), Bartosz Kwolek (10) – Aluron CMC Warta. MVP: Jakub Szymański (14/22 = 64% skuteczności w ataku + 2 asy + 1 blok).

1:3 Trefl Gdańsk, 1:3 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, 0:3 Asseco Resovia, 0:3 Jastrzębski Węgiel, 0:3 Projekt Warszawa, 1:3 Indykpol AZS Olsztyn, 0:3 Barkom-Każany Lwów, 0:3 LUK Lublin, 0:3 Ślepsk Malow Suwałki... Fatalna seria siatkarzy GKS bez zwycięstwa i punktu przerwał niespodziewanie mecz z trzecią drużyną w tabeli Aluron CMC Wartą Zawiercie. Jurajscy Rycerze w lidze grają ostatnio w kratkę – w sześciu ostatnich meczach zwycięstwa przeplatali porażkami. W Katowicach wystąpili bez Urosa Kovacevicia, ale i tak taki wynik jest sporą sensacją.

GKS Katowice – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:0 (25:23, 25:23, 25:19)

GKS: Jakub Szymański, Marcin Kania, Jakub Jarosz, Gonzalo Quiroga, Sebastian Adamczyk, Georgi Seganow – Bartosz Mariański (libero) oraz Damian Domagała. Trener: Grzegorz Słaby.
Aluron: Miguel Tavares Rodrigues, Bartosz Kwolek, Michał Szalacha, Dawid Dulski, Patryk Łaba, Miłosz Zniszczoł – Bartosz Makoś (libero) oraz Dawid Konarski, Marcin Waliński. Trener: Michał Winiarski.

Wyniki meczów 22. kolejki PlusLigi:

2023-01-27: Indykpol AZS Olsztyn – PSG Stal Nysa 3:1 (26:24, 22:25, 25:15, 25:21)
2023-01-28: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia Rzeszów 3:1 (25:23, 25:22, 20:25, 25:19)
2023-01-28: Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 3:0 (37:35, 25:20, 25:20)
2023-01-28: GKS Katowice – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:0 (25:23, 25:23, 25:19)
2023-01-29: LUK Lublin – BBTS Bielsko-Biała (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-29: PGE Skra Bełchatów – Barkom Każany Lwów (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-30: Cuprum Lubin – MKS Ślepsk Malow Suwałki (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-30: Cerrad Enea Czarni Radom – Projekt Warszawa (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).