Outsider PlusLigi postraszył w pierwszym secie! Nokautująca odpowiedź faworyta

Siatkarze LUK Lublin odnieśli dwunaste zwycięstwo w sezonie.

W meczu 22. kolejki PlusLigi siatkarze LUK Lublin wygrali z BBTS Bielsko-Biała 3:1. Ostatnia w tabeli drużyna z Bielska-Białej niespodziewanie wygrała pierwszą partię. W trzech kolejnych górą byli faworyzowani gospodarze, walczący o miejsce w play-off. Lublinianie rozbili rywali zagrywką (16–4).

Premierowa odsłona miała zaskakujący przebieg. Spotkanie rozpoczęło się zgodnie z planem, czyli od zdecydowanej przewagi faworyzowanych gospodarzy (8:3). W środkowej części seta do głosu doszli jednak siatkarze BBTS, którzy odrobili straty – po asie serwisowym Konrada Formeli było 13:13. Kluczowa dla losów seta okazała się seria gości od stanu 16:15 do 16:21, gdy serią dobrych zagrywek popisał się Jake Hanes. W końcówce bielszczanie utrzymali przewagę, a w ostatniej akcji skutecznie zaatakował Hanes (21:25).

W drugiej partii, po wyrównanym początku (8:8), przewagę zaczęli budować lublinianie. Najpierw odskoczyli na trzy oczka (11:8), a później jeszcze powiększyli dystans (17:11). W porównaniu z pierwszym setem role się odwróciły. Tym razem to gospodarze byli skuteczniejsi w ataku i lepiej prezentowali się w polu serwisowym. W końcówce siatkarze LUK kontrolowali sytuację, a w ostatniej akcji błąd w polu serwisowym popełnili goście (25:16).

Trzeci set miał podobny scenariusz do poprzedniego. Do pewnego momentu oglądaliśmy wyrównaną walkę (10:10), a w środkowej części gospodarze odjechali rywalom. Zrobili to właściwie w jednym ustawieniu – po serii asów serwisowych Nicolasa Szerszenia (15:10). Od tego momentu gospodarze nadawali ton wydarzeniom na parkiecie. Seta zakończył dwoma asami Mateusz Malinowski (25:15).

W czwartej odsłonie siatkarze z Lublina już na początku wypracowali sobie komfortową sytuację. Goście znów nie radzili sobie z ich zagrywkami – gdy dwoma asami popisał się Szymon Romać, było 10:3. W dalszej części seta lublinianie mieli sytuację pod kontrolą i pewnie zmierzali po wygraną. Dwa kolejne asy dołożył Romać (20:9), a punktowa zagrywka Malinowskiego zakończyła rywalizację w tym meczu (25:12).

Skrót meczu LUK - BBTS:

Najwięcej punktów: Szymon Romać (16), Jeffrey Jendryk (13), Jan Nowakowski (11) – LUK; Jake Hanes (17), Konrad Formela (12) – BBTS. Dominacja gospodarzy w polu serwisowym (16–4, 5 asów Szerszenia). MVP: Jeffrey Jendryk (7/8 = 88% skuteczności w ataku + 1 as + 5 bloków).

Dwunaste zwycięstwo w sezonie pozwoliło drużynie LUK Lublin wskoczyć na ósme miejsce w tabeli. na dziewiątym, z takim samym dorobkiem 34 punktów jest PSG Stal Nysa. Obie drużyny zagrają ze sobą w następnej kolejce (sobota, 4 lutego).

LUK Lublin – BBTS Bielsko-Biała 3:1 (21:25, 25:16, 25:15, 25:12)

LUK: Jan Nowakowski, Szymon Romać, Nicolas Szerszeń, Jeffrey Jendryk, Marcin Komenda, Wojciech Włodarczyk – Dustin Watten (libero) oraz Szymon Gregorowicz (libero), Mateusz Malinowski, Jakub Wachnik, Damian Hudzik, Mateusz Jóźwik, Konrad Stajer. Trener: Dariusz Daszkiewicz.
BBTS: Mateusz Zawalski, Arshdeep Dosanjh, Konrad Formela, Wojciech Siek, Jake Hanes, Konstantin Cupković – Dominik Teklak (libero) oraz Bartosz Fijałek (libero), Radosław Puczkowski, Radosław Gil, Daulton Sinoski, Ovidiu Darlaczi, Dawid Woch. Trener: Sergiej Kapelus.

Wyniki meczów 22. kolejki PlusLigi:

2023-01-27: Indykpol AZS Olsztyn – PSG Stal Nysa 3:1 (26:24, 22:25, 25:15, 25:21)
2023-01-28: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia Rzeszów 3:1 (25:23, 25:22, 20:25, 25:19)
2023-01-28: Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk 3:0 (37:35, 25:20, 25:20)
2023-01-28: GKS Katowice – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:0 (25:23, 25:23, 25:19)
2023-01-29: LUK Lublin – BBTS Bielsko-Biała 3:1 (21:25, 25:16, 25:15, 25:12)
2023-01-29: PGE Skra Bełchatów – Barkom Każany Lwów (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-30: Cuprum Lubin – MKS Ślepsk Malow Suwałki (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-30: Cerrad Enea Czarni Radom – Projekt Warszawa (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).