Chełm może być dumny! Siatkarze z drugiej ligi pokazali klasę w starciu z gigantem

Arka Chełm zagrała wyrównany mecz z Jastrzębskim Węglem.

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski siatkarze ChKS Arka Chełm przegrali z Jastrzębskim Węglem 0:3. Drużyna z drugiej ligi, przy wsparciu ponad dwóch tysięcy żywiołowo reagujących kibiców, potrafiła nawiązać wyrównaną walkę z potentatem. W drugiej odsłonie gospodarze mieli nawet piłkę setową, ale nie wykorzystali swojej szansy...

Obie drużyny dzieliły dwie klasy rozgrywkowe, ale w premierowej partii gospodarze nie przestraszyli się utytułowanego rywala. Mieli kontakt jeszcze w końcówce, gdy asem popisał się Patryk Szwaradzki (20:21). Szybko jednak punktową zagrywką odpowiedział Rafał Szymura (20:23). W końcówce siatkarze z Chełma ułatwili rywalom zadanie, psując zagrywki. Jeden z takich błędów zakończył seta (22:25).

W drugiej odsłonie gospodarze jeszcze bardziej postawili się rywalom. Po asie serwisowym Mariusza Marcyniaka było 9:9, a chwilę później atak blok-aut dał im prowadzenie. W środkowej części seta wydawało się, że jastrzębianie opanowali sytuację. Po asie Trevora Clevenota Arka przegrywała już 15:19. Później jednak gospodarze wygrali... pięć kolejnych akcji (20:19), a po punktowym bloku odskoczyli na dwa oczka (22:20). Mieli nawet piłkę setową przy stanie 24:23, ale trzy kolejne akcje padły łupem gości. Zepsuta zagrywka Arki, as Jakuba Macyry i blok dały im decydujące punkty (24:26).

Jastrzębianie zrozumieli, że z Arką nie ma żartów i od początku kolejnego seta poważnie zabrali się do roboty (3:8) i utrzymywali przewagę w środkowej części seta (9:16). Gospodarze zmniejszyli różnicę (13:17), rywale znów odskoczyli (14:20), ale siatkarze Arki nie rezygnowali i po raz kolejny zbliżyli się do rywali na trzy oczka (18:21). W końcówce przewaga gości stopniała do dwóch oczek (21:23), a po punktowym bloku ekipy z Chełma było 23:24... Po skutecznym ataku Tomasza Fornala faworyci mogli jednak odetchnąć z ulgą (23:25).

Skrót meczu Arka - Jastrzębski Węgiel:

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla awansowali do turnieju finałowego Tauron Pucharu Polski siatkarzy 2023. Zostanie on rozegrany w Tauron Arenie Kraków w dniach 25–26 lutego. Rywalem podopiecznych trenera Marcelo Mendeza w półfinale będzie zwycięzca meczu Asseco Resovia – MKS Ślepsk Malow Suwałki.

ChKS Arka Chełm – Jastrzębski Węgiel 0:3 (22:25, 24:26, 23:25)

ChKS Arka: Mariusz Marcyniak, Jakub Sadkowski, Jan Lesiuk, Patryk Szwaradzki, Kacper Popik, Łukasz Łapszyński – Rafał Cabaj (libero) oraz Grzegorz Jacznik, Kacper Kędra. Trener: Bartłomiej Rebzda.
Jastrzębski Węgiel: Jan Hadrava, Eemi Tervaportti, Trevor Clevenot, Rafał Szymura, Moustapha M'Baye, Jakub Macyra – Jakub Popiwczak (libero) oraz Stephen Boyer, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal, Dawid Dryja. Trener: Marcelo Mendez.

Awans: Jastrzębski Węgiel. MVP: Eemi Tervaportti.