Puchar CEV: Świetna zaliczka Grot Budowlanych. Łodzianki lepsze od mistrzyń Belgii

Siatkarki Grot Budowlanych znakomicie zaprezentowały się w Belgii

Ze świetną zaliczką wrócą z Gandawy zawodniczki Grot Budowlanych Łódź. W pierwszym meczu ćwierćfinału Pucharu CEV podopieczne trenera Macieja Biernata wygrały na wyjeździe z mistrzyniami Belgii VDK Gent Dames 3:0.

Siatkarki VDK Gent Dames, które awansowały do tej fazy turnieju, pokonując szwajcarski zespół Volero Zurych (3:1, 2:3) i hiszpańskie CV Kiele Socuellamos (2:3, 3:1). Zespół z Gandawy po drugim w historii mistrzostwie kraju startował wcześniej w kwalifikacjach do Ligi Mistrzyń, ale tam odpadł już w pierwszej rundzie, przegrywając rywalizację z węgierskim Vasasem Budapeszt. Z kolei zespół Grot Budowlanych na krajowym podwórku gra w kratkę, ale w europejskich pucharach spisywał się bardzo dobrze. W walce o ćwierćfinał Pucharu CEV najpierw odrobił straty z pierwszego meczu z CV Gran Canaria, a następnie wyeliminował rywalki, triumfując w złotym secie.

Łodzianki potwierdziły dobrą dyspozycję w Europie również w pierwszym meczu ćwierćfinałowym przeciwko mistrzyniom Belgii, VDK Gent Dames. W pierwszym secie zawodniczki Grot Budowlanych szybko wyszły na trzypunktowe prowadzenie i choć siatkarki z Gandawy zdołały wyrównać (5:5), podopieczne trenera Macieja Biernata ponownie "odjechały" rywalkom, tym razem utrzymując bezpieczną przewagę aż do ostatniej piłki. Grot Budowlane wygrały tę partię 25:20.

W drugim secie to Polki musiały gonić wynik. Zawodniczki VDK Gent Dames poprawiły te elementy, które gorzej funkcjonowały w pierwszym secie, dzięki czemu prowadziły już 7:4. Przyjezdne szybko doszły do siebie i nie tylko zdołały wyrównać, ale i - dzięki znakomitej serii punktowej - wyszły na prowadzenie 18:13. Mistrzynie Belgii nie znalazły już sposobu na odwrócenie losów tej partii i łodzianki wygrały ją do 18.

Trzeci set był już prawdziwym popisem Grot Budowlanych. Ekipa Macieja Biernata prowadziła 5:0, 8:2 i 13:5, raz po raz punktując właściwie z każdej pozycji. Zawodniczki z Gandawy zdołały co prawda skrócić dystans do łodzianek na 5 "oczek" (16:21), ale nie były w stanie w żaden sposób zagrozić polskiej ekipie na tyle, by ktokolwiek mógł zastanawiać się, czy mecz potrwa dłużej niż trzy sety. Siatkarki Grot Budowlanych wygrały do 18 i całe spotkanie 3:0.

VDK Gent Dames - Grot Budowlani Łódź 0:3 (20:25, 18:25, 18:25)

VDK Gent: Flament (11), Smeets (8), Janssens (7), Vandewiele (4), Van Elsen (2), Divoux (2), De Quick T. (libero) oraz Vandesteene (5), De Quick L., Everaert

Grot Budowlani: Fedusio (12), Lisiak (11), Durul (10), Sobolska (10), Kukulska (3), Polak (2), Łysiak (libero) oraz Kąkol (3), Łazowska (2), Kazała, Gawlak