Kto by się spodziewał!? Outsider PlusLigi urwał punkt faworytowi

Siatkarze BBTS Bielsko-Biała niespodziewanie zdobyli punkt w meczu z Aluron CMC Wartą Zawiercie.

BBTS Bielsko-Biała przegrał z Aluron CMC Wartą Zawiercie 2:3 w meczu inaugurującym 23. kolejkę PlusLigi. Ostatnia drużyna w tabeli sprawiła sporą niespodziankę, urywając punkt ekipie z czołówki...

Faworyzowani zawiercianie błyskawicznie wypracowali sobie wyraźną przewagę na początku meczu (2:7) i utrzymywali ją do końca seta. Gospodarze mieli właściwie tylko jeden dobry fragment gry – zmniejszyli straty od stanu 9:16 na 13:16, gdy w polu zagrywki błysnął Jake Hanes. Jurajscy Rycerze znów jednak odskoczyli i w końcówce kontrolowali sytuację. Patryk Łaba zamknął seta skutecznym atakiem (19:25).

Druga odsłona toczyła się pod znakiem dominacji siatkarzy z Zawiercia. Znów szybko uzyskali oni solidną zaliczkę (2:7) i nie dali gospodarzom dojść do głosu w dalszej części seta. Gospodarze byli tłem dla rywali, mieli problemy z przyjęciem zagrywki i popełniali błędy. Po asie Bartosza Kwolka różnica przekroczyła dziesięć oczek (7:18). Siatkarze BBTS dobrnęli do bariery dziesięciu wywalczonych punktów, ale to było wszystko, na co było ich stać w tej partii. Łaba ustalił wynik tej partii na 10:25.

Siatkarze BBTS zerwali się do walki na początku trzeciej partii i uzyskali zaliczkę (5:2, 8:4). Goście odrobili straty (9:9), ale w środkowej części seta bielszczanie znów mieli przewagę (12:10, 17:14). Byli skuteczniejsi w ataku, a rywale nie byli w stanie wybić ich z rytmu. Co prawda goście znów odrobili straty (18:18), a później uzyskali przewagę po ataku Dawida Konarskiego (19:20), ale końcówka należała do gospodarzy. Hanes popisał się niesamowitym atakiem dyszlem (22:20). Po chwili dołożył punkt blokiem, a i w ostatniej akcji seta wystąpił w roli głównej (25:22).

Taki wynik uskrzydlił gospodarzy, którzy mieli przewagę na początku kolejnego seta (10:8). Później przez pewien czas oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Po asie serwisowym Michała Szalachy goście odskoczyli na dwa oczka (15:17), kilka punktów w ataku dołożył Dawid Dulski (16:20). Hanes odpowiedział dwiema punktowymi zagrywkami (19:20). Seta rozstrzygnęły trzy ostatnie akcje wygrane przez bielszczan – atak Hanesa, blok i kolejne uderzenie Hanesa, tym razem z przechodzącej piłki (25:23).

W tie-breaku na boisko wrócił Kwolek, nieobecny w dwóch poprzednich partiach. Wpłynęło to pozytywnie na grę zawiercian. Goście mieli przewagę na początku (3:6), a przy zmianie stron różnica wynosiła dwa oczka (6:8). Gospodarze nie rezygnowali, ale końcówka należała do Jurajskich Rycerzy. Miguel Tavares popisał się asem (7:11), piłkę meczową wywalczył Dulski (9:14), a brakujący punkt przyniosła gościom zepsuta zagrywka rywali (10:15).

Skrót meczu BBTS - Aluron:

Najwięcej punktów: Jake Hanes (31) – BBTS; Dawid Konarski (17), Patryk Łaba (13), Michał Szalacha (12) – Aluron CMC Warta. MVP: Patryk Łaba (12/23 = 52% skuteczności w ataku + 1 blok).

Siatkarze BBTS Bielsko-Biała wywalczyli szósty punkt w obecnym sezonie i tracą cztery oczka do przedostatniej w tabeli ekipy Cerrad Enea Czarnych Radom. Aluron CMC Warta Zawiercie zajmuje trzecie miejsce z dorobkiem 50 punktów.

BBTS: Dawid Woch, Jake Hanes, Ovidiu Darlaczi, Wojciech Siek, Arshdeep Dosanjh, Konrad Formela – Bartosz Fijałek (libero) oraz Radosław Puczkowski, Daulton Sinoski. Trener: Sergiej Kapelus.
Aluron: Bartosz Kwolek, Dawid Konarski, Michał Szalacha, Patryk Łaba, Krzysztof Rejno, Miguel Tavares Rodrigues – Santago Danani (libero) oraz Marcin Waliński, Tomasz Kalembka, Dawid Dulski, Michał Kozłowski. Trener: Michał Winiarski.

Wyniki meczów 23. kolejki PlusLigi:

2023-02-03: BBTS Bielsko-Biała – Aluron CMC Warta Zawiercie 2:3 (19:25, 10:25, 25:22, 25:23, 10:15)
2023-02-04: Projekt Warszawa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-04: PSG Stal Nysa – LUK Lublin (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-05: MKS Ślepsk Malow Suwałki – PGE Skra Bełchatów (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-05: Barkom-Każany Lwów – Cerrad Enea Czarni Radom (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-06: Cuprum Lubin – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-24: Trefl Gdańsk – Indykpol AZS Olsztyn
2023-03-22: Asseco Resovia Rzeszów – Jastrzębski Węgiel.