Piłkarskie Euro 2025 może odbyć się w Polsce! Zgłoszono kandydaturę

Piłka nożna
Piłkarskie Euro 2025 może odbyć się w Polsce! Zgłoszono kandydaturę
fot. Cyfrasport

Jak co cztery lata, najlepsze drużyny Starego Kontynentu zmierzą się ze sobą podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej. Turniej mężczyzn odbędzie się w 2024, natomiast kobiet w 2025 roku. Polska zgłosiła oficjalną kandydaturę do organizacji żeńskiego czempionatu. Informację potwierdził PZPN.

W całej historii kobiecych mistrzostw Europy w piłce nożnej, zaledwie dziewiętnaście narodowości walczyło o tytuł europejskiego hegemona. Podczas inauguracji turnieju w 1984 roku, udział brały Dania, Włochy oraz Szwecja, która pokonała Anglię po rzutach karnych (4:3) i została pierwszym w historii mistrzem Europy.

 

ZOBACZ TAKŻE: Sekretarz Generalny PZPN zdradza kulisy wyboru selekcjonera. Oto, co przeważyło!

 

Na kolejnych mistrzostwach zabrakło Danii. Jej miejsce zastąpił organizator kolejnego Euro. Norwegia zdobyła mistrzostwo już w swoim debiucie w turnieju, pokonując w finale 2:1 obrończynie tytułu - Szwecję.

 

W 1989 roku do rozgrywek dołączyły Niemcy, eliminując z rozgrywek Angielki. Organizatorki kolejnego turnieju ponownie triumfowały, pokonując 4:1 Norweżki. Te dwa kraje zdominowały kolejne mistrzostwa. Niemcy wygrały w 1991, a Norwegia w 1995 roku.

 

Rewolucja w mistrzostwach nastąpiła dopiero w 1997 roku. Wówczas, pierwszy raz w historii, Euro miało dwa kraje, będące gospodarzami turnieju - Norwegię i Szwecję. Wcześniej wspomniana rewolucja obejmowała także liczbę drużyn, która poszerzyła się z czterech do ośmiu.

 

W Euro 1997 zadebiutowały Francja, Rosja i Hiszpania. W 2005 roku dołączyła Finlandia, a w 2009 Islandia, Ukraina i Holandia. To nie zdołało powstrzymać osiemnastoletniej dominacji reprezentacji Niemiec, która w tym czasie wygrała sześć turniejów z rzędu. Jej dominację przerwały dopiero Holenderki w 2017 roku. Wtedy do rozgrywek dołączyły kadry Austrii, Belgii, Portugalii, Szkocji i Szwajcarii.

 

W 2022 triumfowały Angielki, które były organizatorem ostatnich mistrzostw. Debiutowała wtedy Irlandia Północna. Teraz przed szansą dołączenia do elity są Polki. Organizacja Euro pomogłaby podopiecznym Niny Patalon w debiucie na tak prestiżowej imprezie.

 

 

"UEFA EURO 2025 w Polsce? TAK, TO MOŻLIWE!  Polski Związek Piłki Nożnej zgłosił kandydaturę federacji do organizacji mistrzostw Europy kobiet.  Decyzję w tej sprawie poznamy już w kwietniu!" - Napisano na oficjalnym Twitterze Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie