Polka z brązowym medalem mistrzostw Europy w kolarstwie torowym

Daria Pikulik

Daria Pikulik zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w kolarstwie torowym w szwajcarskim Grenchen w wyścigu scratch. W sprincie drużynowym Polki zajęły piąte miejsce, podobnie jak ich koledzy z reprezentacji.

W scratchu triumfowała Portugalka Maria Martins przed Hiszpanką Eukene Larrarte Arteagą, które zaatakowały w końcówce wyścigu, uzyskując bezpieczną przewagę nad resztą stawki. Pikulik najszybciej finiszowała z grupy.

26-letnia zawodniczka pochodząca ze Skarżyska-Kamiennej ma bardzo udany początek sezonu. W styczniu w Australii wygrała pierwszy etap wyścigu szosowego najwyższej kategorii Santos Tour Down Under. Przez wiele lat była związana z klubem z Darłowa, a obecnie ściga się w barwach amerykańskiej grupy zawodowej Human Powered Health.

To piąty medal mistrzostw Europy w karierze Pikulik, czwarty brązowy. W kolekcji ma też srebro w wyścigu drużynowym w 2016 roku. Największy sukces na torze odniosła w 2020 roku w Berlinie, gdzie sięgnęła po brąz mistrzostw świata w omnium.

W sprincie drużynowym Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak zajęły piąte miejsce, podobnie jak Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski. Bliżej strefy medalowej byli panowie, którzy w eliminacjach uzyskali czwarty czas (43,879), ale w pierwszej rundzie pojechali trochę wolniej (43,970) i minimalnie przegrali z piątymi Niemcami.

Tytuły mistrzowskie wywalczyli Holendrzy i Niemki.

W wyścigu eliminacyjnym po złoty medal sięgnął Niemiec Tim Torn Teutenberg. Filip Prokopyszyn zajął 17. miejsce.

W środę odbyły się także eliminacje wyścigów drużynowych na 4 km na dochodzenie. Kacper Majewski, Filip Prokopyszyn, Bartosz Rudyk i Szymon Sajnok uzyskali ósmy rezultat (3.58,880), podobnie jak ich koleżanki: Karolina Karasiewicz, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj i Olga Wankiewicz (4.28,661). W czwartek w pierwszej rundzie przeciwnikami biało-czerwonych będą Niemcy i Irlandki.