Prezydent Stanów Zjednoczonych pogratulował LeBronowi Jamesowi

LeBron James

Prezydent USA Joe Biden pogratulował LeBronowi Jamesowi pobicia najbardziej prestiżowego rekordu w lidze NBA. W nocy z wtorku na środę koszykarz Los Angeles Lakers poprawił osiągnięcie Kareema Abdula-Jabbara i został najlepszym strzelcem w historii z dorobkiem 38 390 punktów.

- Całym sercem i duszą pobiłeś ten piekielny rekord. Podniosłeś grę. Co więcej, podobnie jak Kareem, Bill Russell i inni, którzy byli przed tobą, rzuciłeś wyzwanie i zainspirowałeś naród do bycia lepszym, lepszego działania i spełnienia naszej obietnicy - powiedział Biden w nagraniu wideo, które pojawiło się na telebimach w przerwie meczu w Los Angeles przeciwko drużynie Oklahoma City Thunder.

Kwestia pobicia 39-letniego rekordu rozpalała Amerykanów od chwili, gdy w połowie stycznia James przekroczył granicę 38 tys. punktów. We wtorek do osiągnięcia Abdula-Jabbara brakowało już tylko 35 i James poprawił je na 10,9 sekundy przed końcem trzeciej kwarty, trafiając z półdystansu.

Mecz przerwano na kilka minut, a w hali w Los Angeles rozpoczęło się celebrowanie historycznego wydarzenia. Publiczność zgotowała Jamesowi owację na stojąco, piłkę jako symbol zdobywania punktów przekazał mu obecny na trybunach dotychczasowy rekordzista, choć ich relacje bywały wcześniej chłodne, a gratulacje złożyli mu m.in. komisarz ligi Adam Silver i inny były słynny zawodnik Lakers Magic Johnson.

Mimo wysiłków Jamesa, który zakończył mecz z dorobkiem 38 punktów, Lakers nie sprostali Thunder, przegrywając 130:133. To 30. w sezonie porażka utytułowanego zespołu, który mając 25 zwycięstw, zajmuje dopiero 13. lokatę w Konferencji Zachodniej NBA.