MŚ w biathlonie: 15. złoty medal w karierze Johannesa Thingnesa Boe

Johannes Thingnes Boe

Norweg Johannes Thingnes Boe wygrał w Oberhofie bieg na dochodzenie na 12,5 km i zdobył 15. w karierze złoty medal mistrzostw świata w biathlonie. Drugie miejsce zajął jego rodak Sturla Holm Laegreid, a podium zamknął Szwed Sebastian Samuelsson. Jedyny Polak w rywalizacji Jan Guńka był 48.

Dla Johannesa Thingnesa Boe, który w trwającym sezonie Pucharu Świata (MŚ nie zaliczają się do tego cyklu) wygrał 11 z 14 indywidualnych startów, niedzielne złoto jest już trzecim, które zdobył podczas imprezy w Oberhofie. Na inaugurację mistrzostw w środę na najwyższym stopniu podium stanęła norweska sztafeta mieszana 4x6 km z nim w składzie, a w sobotę wygrał sprint na 10 km.

W niedzielę był bezbłędny na strzelnicy i zdecydowanie wyprzedził rywali, kończąc bieg z ponad minutową przewagą nad drugim Laegreidem, który w sobotę był trzeci w sprincie.

Ciekawa była walka o najniższy stopień podium. Blisko medalu był starszy brat Johannesa Thingnesa Boe - Tarjei, który w sobotę w sprincie zdobył srebro. Mimo że w niedzielę był szybszy od Samuelssona, to nie zdołał odrobić straty spowodowanej aż czterema rundami karnymi. Szwed tylko dwa razy pomylił się na strzelnicy i wyprzedził Norwega o nieco ponad trzy sekundy.

Guńka, który po raz pierwszy startuje w seniorskich mistrzostwach świata, jako jedyny z Polaków zakwalifikował się do biegu na dochodzenie. Pięciokrotnie spudłował na strzelnicy i ostatecznie ukończył rywalizację na 48. miejscu.