Ott Tanak najszybszy w Rajdzie Szwecji

Moto
Ott Tanak wygrał Rajd Szwecji 2023.

Estończyk Ott Tanak (Ford Puma Rally1) wygrał Rajd Szwecji, drugą rundę mistrzostw świata. Impreza została rozegrana w zimowych warunkach w okolicach Umei, ponad 600 km na północ od Sztokholmu.

Drugie miejsce ze stratą 18,7 s zajął Irlandczyk Craig Breen (Hyundai I20 Rally1), natomiast trzeci był Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1) - wolniejszy o 20 s.

Lider po prologu, mistrz świata Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1), który prowadzenie stracił w piątek już po pierwszym odcinku specjalnym, został sklasyfikowany na czwartej pozycji ze stratą 25,1 s do Tanaka.

W 2022 roku w Szwecji najszybszy był Rovanpera, który później wywalczył pierwszy w karierze tytuł mistrza świata. 21-letni Rovanpera zdominował wtedy rywalizację na oblodzonych i zaśnieżonych szwedzkich drogach, wygrał sześć z 17 odcinków specjalnych. W tym roku Tanak wygrał tylko jeden odcinek specjalny, ale jechał najrówniej, nie zanotował żadnych poważniejszych "przygód", jak lądowanie w śnieżnej bandzie czy "wycieczka" poza drogę.

Sporego pecha miał w sobotę jeden z kandydatów do podium Fin Esapekka Lappi (Hyundai I20 Rally1). Na trzynastym odcinku specjalnym, najdłuższym w rajdzie Floda 2 o długości 28,25 km, gdy był trzeci w klasyfikacji generalnej, wypadł z drogi i zatrzymał się na wysokiej śnieżnej bandzie. Wyprowadzenie samochodu na drogę, oczyszczenie chłodnic zablokowanych białym zlodowaciałym puchem, zajęło załodze ponad siedem minut. W efekcie zajęli na tym OS-ie 48. pozycję i spadli w klasyfikacji generalnej na 12. pozycję.

Ostatecznie Lappi został sklasyfikowany na siódmej pozycji ze stratą 7.42,4. Fin jednak startu w Szwecji nie zaliczy do zupełnie nieudanych, wygrał bowiem ostatni odcinek specjalny tzw. Power Stage i zdobył dodatkowe 5 pkt do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

Tanak, który w tym sezonie przeszedł z ekipy Hyundaia do Forda, odniósł 18. zwycięstwo w karierze i awansował na pozycję lidera mistrzostw świata.

Jedyną polską załogą w Szwecji byli Michał Sołowow z pilotem Maciejem Baranem (Skoda Fabia Rally2 Evo). Zajęli w WRC2 12. lokatę, natomiast w klasyfikacji generalnej uplasowali się na 21. miejscu ze stratą 16.26,8 do Tanaka. Polacy za to zdecydowanie triumfowali w klasyfikacji Masters - załóg, w których kierowca miał ponad 50 lat.

Trzecią rundą rajdowych mistrzostw świata będzie w dniach 16-19 marca Rajd Meksyku. Wystartuje w nim ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris Rally1), który zwyciężył w pierwszej tegorocznej rundzie - Rajdzie Monte Carlo.