Grand Prix FIDE kobiet: Alina Kaszlinska na 10. miejscu w Monachium

Inne
Grand Prix FIDE kobiet: Alina Kaszlinska na 10. miejscu w Monachium
fot. PAP

Arcymistrzyni Alina Kaszlinska z dorobkiem 4,5 pkt zajęła 10. miejsce w zakończonym w poniedziałek w Monachium drugim turnieju Grand Prix FIDE kobiet. Zwyciężyła grająca pod neutralną flagą, mieszkająca we Francji Rosjanka Aleksandra Kosteniuk - 7,5 z 11 partii.

W ostatniej rundzie reprezentantka Polski, klasyfikowana na 16. miejscu w rankingu FIDE, zremisowała z najlepszą niemiecką szachistką Elizabeth Paetz (21. FIDE). W całym turnieju odniosła dwa zwycięstwa (z byłą mistrzynią świata Ukrainką Mariją Muzyczuk i Chinką Jiner Zhu), pięć partii zremisowała i cztery przegrała.

 

Zobacz także: Duda odchodzi! Czas na nowe wyzwania

 

38-letnia Kosteniuk, mistrzyni świata w latach 2008-2010, od początku inwazji Rosji na Ukrainę gra pod flagą FIDE, a od 1 stycznia 2024 będzie reprezentować Szwajcarię (szybsza zmiana barw narodowych wymagałaby zapłacenia 10 tys. dol. na rzecz rosyjskiej federacji). Otrzymała szwajcarskie obywatelstwo po ślubie z obywatelem tego kraju. Od lat mieszka we Francji i od początku w zdecydowany sposób sprzeciwiała się rosyjskiej agresji. W marcu ub. roku podpisała list otwarty nawołujący do zaprzestania działań zbrojnych.

 

Triumfatorka turnieju rozgrywanego w Hotelu Kempinski w Monachium wyprzedziła Hinduskę Humpy Koneru - 7 pkt, Gruzinkę Nanę Dzagnidze - 6,5 i kolejną reprezentantkę Indii Dronavalli Harikę - 6.

 

W Grand Prix FIDE kobiet rywalizuje 16 czołowych zawodniczek świata. Każda wystąpi w trzech (z czterech) imprezach cyklu, w każdej startuje 12 szachistek. Dwie z najlepszym dorobkiem na zakończenie wystąpią w turnieju kandydatek.

 

W pierwszym turnieju GP FIDE, rozegranym w Astanie (17-30 września ub. roku), zwyciężyła grająca pod flagą FIDE Rosjanka Kateryna Łachno - 8 pkt. Kaszlinska z 4,5 pkt podzieliła 9. miejsce. Trzeci zaplanowano na drugą połowę marca w Indiach, a czwarty ma się odbyć w maju w Bydgoszczy.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie