FIFA podjęła ważną decyzję ws. gospodarzy MŚ 2026

Piłka nożna
FIFA podjęła ważną decyzję ws. gospodarzy MŚ 2026
fot. Cyfrasport
Rada FIFA potwierdziła, że gospodarze najbliższej edycji mistrzostw świata - USA, Kanada i Meksyk - otrzymają automatyczną kwalifikację do tego turnieju.

Rada FIFA, czyli Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej, potwierdziła, że gospodarze najbliższej edycji mistrzostw świata - USA, Kanada i Meksyk - otrzymają automatyczną kwalifikację do tego turnieju. Ustalono też, że organizator mundialu 2030 zostanie wybrany w 2024 roku.

W turnieju w Ameryce Północnej w 2026 r. weźmie udział 48 zespołów, a nie 32, jak było to od edycji 1998. Strefie Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów przysługuje minimum sześć miejsc. O trzy pozostałe drużyny z innych krajów CONCACAF powalczą w kwalifikacjach, ale ich format nie został jeszcze ustalony.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Argentyna mistrzem świata. Bóg się pomylił, ale… naprawił swój błąd"

 

W turnieju ma też zagrać 16 drużyn ze strefy UEFA, co najmniej dziewięć z afrykańskiej, osiem z azjatyckiej, sześć z południowoamerykańskiej i jedna z Oceanii. Dwóch pozostałych uczestników wyłonią baraże międzykontynentalne, w których wystąpią przedstawiciele wszystkich konfederacji oprócz UEFA.

 

Także cztery lata później ma wystąpić 48 zespołów, ale nie jest znany jeszcze gospodarz mundialu 2030. FIFA poinformowała, że głosowanie w tej sprawie ma odbyć się w trzecim kwartale 2024 roku, a agencja AP doprecyzowała, że wybór zapadnie we wrześniu.

 

Jednym z kandydatów ma być Arabia Saudyjska, która miałaby zorganizować mundial wspólnie z Egiptem i Grecją. W myśl opublikowanych we wtorek ustaleń FIFA ta pierwsza otrzymała status gospodarza klubowych mistrzostw świata, które odbędą się w dniach 12-22 grudnia.

 

O miano organizatora MŚ 2030 mają też ubiegać się: Argentyna z Urugwajem, Chile i Paragwajem; oraz Hiszpania z Portugalią i Ukrainą. Chęci wyraziło także Maroko.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie