Kolejny kraj rozważa bojkot igrzysk w Paryżu! "Chcemy rywalizować bez sportowców krajów agresorów"

Inne
Kolejny kraj rozważa bojkot igrzysk w Paryżu! "Chcemy rywalizować bez sportowców krajów agresorów"
fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ
Czy sportowcy z Rosji i Białorusi wystartują w igrzyskach Paryż 2024? Takiej propozycji MKOl sprzeciwia się wiele krajów.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda "błędnym pomysłem" określił zapowiedź Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przywrócenia rosyjskich sportowców do międzynarodowych zawodów i oświadczył, że jego kraj powinien rozważyć rezygnację z udziału w letniej olimpiadzie jeśli Rosjanie będą w niej uczestniczyć.

„Powinniśmy bardzo poważnie rozważyć kwestię udziału Litwy w letnich igrzyskach” jeśli wezmą w nich udział Rosjanie – powiedział Nauseda w środę wieczorem w wywiadzie dla litewskiej telewizji TV3. Prezydent wyraził „nadzieję, że nie dojdziemy do tego punktu” i że „ten błędny pomysł nie zostanie zrealizowany i będziemy mogli rywalizować, oczywiście bez sportowców krajów agresorów".

 

Zobacz także: Łotwa może zbojkotować igrzyska olimpijskie w Paryżu

 

"Teraz, kiedy mówimy o decydującym etapie wojny na Ukrainie, rozpraszamy się, wahamy, myślimy o prawach rosyjskich sportowców” – powiedział prezydent, pytając, „a co z prawami ukraińskich sportowców”, którzy też giną na wojnie?

 

W reakcji na ogłoszenie w styczniu przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, że Rosjanie i Białorusini będą mogli uczestniczyć w igrzyskach w Paryżu w 2024 roku jako neutralni sportowcy, Litwa tworzy międzynarodową koalicję, aby nie dopuścić do tego.

 

Według litewskiej minister edukacji, nauki i sportu Jurgity Sziugżdiniene stanowisko Litwy popiera 35 państw, w tym między innymi Polska, USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia, Kanada, Australia, Japonia, kraje skandynawskie, kraje bałtyckie.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie