MŚ w biathlonie: Włoszki najlepsze w sztafecie

Lisa Vittozzi (Włochy).

Włoskie biathlonistki wygrały sztafetę 4x6 km i zdobyły w Oberhofie złoty medal mistrzostw świata. Drugie miejsce zajęły Niemki, a trzecie - Szwedki. Anna Mąka, Kamila Żuk, Joanna Jakieła i Natalia Sidorowicz uplasowały się na dziewiątej pozycji wśród 16 drużyn.

W składzie triumfatorek wystąpiły: Samuela Comola, Dorothea Wierer, Hannah Auchentaller oraz Lisa Vittozzi. Pomimo wietrznych warunków Włoszki bardzo dobrze strzelały - w ośmiu wizytach na strzelnicy musiały tylko dwukrotnie dobrać amunicję.

Nad Niemkami uzyskały 24,7 s przewagi, nad Szwedkami - 55,7. Polki, które uniknęły karnych rund, ale dobierały amunicję 16 razy, były wolniejsze od triumfatorek o prawie pięć minut.

Podopieczne trenera Tobiasa Torgersena minęły linię mety jako dziesiąte, ale później za nieprawidłowości w strzelaniu ukarane zostały dziewiąte Słowenki, którym do końcowego wyniku doliczono karne dwie minuty.

Vittozzi wywalczyła czwarty medal w Oberhofie, po srebrze w sztafecie mieszanej (m.in. z Wierer) oraz brązach w supermikście i biegu indywidualnym. Żadna z zawodniczek startujących w Niemczech nie ma tylu krążków, choć Norweżka Marte Olsbu Roeiseland ma więcej złotych - dwa.

To także pierwszy triumf Vittozzi w karierze w MŚ. Wierer ma już cztery złote medale w karierze. Auchentaller i Comola nigdy wcześniej nie stały na podium, choć Comola zaskoczyła w środę, gdy zajęła czwarte miejsce w biegu na 15 km.

Impreza w Niemczech zakończy się w niedzielę. Tego dnia w biegach ze startu wspólnego biało-czerwonych już zabraknie.

Wyniki sztafety 4x6 km kobiet MŚ w biathlonie:

1. Włochy – 1:14.39,7 (0 karnych rund + 2 doładowania)
(Samuela Comola, Dorothea Wierer, Hannah Auchentaller, Lisa Vittozzi)