Seria siatkarzy Projektu trwa! Indykpol AZS przegrał w Warszawie

Projekt Warszawa wygrał z Indykpolem AZS Olsztyn.

W meczu 25. kolejki PlusLigi Projekt Warszawa wygrał z Indykpolem AZS Olsztyn 3:1. Drużyna trenera Piotra Grabana odniosła dziewiąte ligowe zwycięstwo z rzędu. W zespole z Olsztyna nie mógł zagrać Mateusz Poręba, który zmaga się z urazem kolana.

Premierowa odsłona miała zacięty i wyrównany przebieg. Żadna ze stron nie zdołała zbudować znaczącej i trwałej przewagi. Siatkarze ze stolicy byli skuteczniejsi w ataku i lepiej prezentowali się w bloku; olsztynianie nadrabiali zagrywką. Losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. Linus Weber wywalczył piłkę setową (24:23), ale po chwili atak Karola Butryna rozpoczął grę na przewagi. W niej skuteczne uderzenia Piotra Nowakowskiego i Kevina Tillie przesądziły o wygranej Projektu 26:24.

W drugim secie wyrównana walka trwała jedynie na początku seta (8:8). W środkowej części Projekt zaczął budować przewagę. Kluczowa dla losów seta była punktowa seria od stanu 15:13 do 19:13. Gospodarze mieli wyraźną przewagę w ataku, popełniali mniej błędów od rywali, lepiej prezentowali się w przyjęciu. W końcówce mieli sytuację pod kontrolą, a wynik na 25:19 ustalił mocnym atakiem Artur Szalpuk.

Początek trzeciej partii był udany dla olsztynian (4:6, 8:10). Gospodarze odrobili straty (11:11), ale Indykpol AZS odbudował przewagę – po asie Karola Jankiewicza było 13:16. Właśnie zagrywka i dobra gra środkiem w dużej mierze pozwoliły ekipie z Olsztyna wygrać tę odsłonę. W końcówce punktowym serwisem popisał się Butryn (17:22), a seta zamknął skutecznym atakiem ze środka Taylor Averill (21:25).

Od początku czwartego seta drużyna ze stolicy poprawiła zagrywkę, co przełożyło się na wynik. Po asie serwisowym Jakuba Kowalczyka siatkarze Projektu prowadzili 8:4, następnie asa dołożył Tillie (12:6), a później jeszcze raz Kowalczyk (17:10). Przy takiej przewadze gospodarze grali coraz bardziej swobodnie i pewnie zmierzali po zwycięstwo za trzy punkty. Piłkę meczową wywalczył Weber, a ostatni punkt dołożył Tillie (25:16).

Skrót meczu Projekt - Indykpol AZS:

Najwięcej punktów: Kevin Tillie (18), Artur Szalpuk (16), Linus Weber (14), Jakub Kowalczyk (12) – Projekt; Karol Butryn (16), Moritz Karlitzek (14), Szymon Jakubiszak (10) – Indykpol AZS. MVP: Jakub Kowalczyk (6/8 = 75% skuteczności w ataku + 3 asy + 3 bloki).

Projekt Warszawa – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (26:24, 25:19, 21:25, 25:16)

Projekt: Kevin Tillie, Piotr Nowakowski, Linus Weber, Artur Szalpuk, Jakub Kowalczyk, Jan Firlej – Damian Wojtaszek (libero) oraz Igor Grobelny. Trener: Piotr Graban.
Indykpol AZS: Taylor Averill, Karol Butryn, Moritz Karlitzek, Szymon Jakubiszak, Grzegorz Pająk, Robbert Andringa – Kuba Hawryluk (libero) oraz Bartłomiej Lipiński, Jan Król, Karol Jankiewicz. Trener: Javier Weber.

Wyniki meczów 25. kolejki PlusLigi:

2023-02-17: BBTS Bielsko-Biała – PSG Stal Nysa 0:3 (23:25, 15:25, 17:25)

2023-02-18: Asseco Resovia – LUK Lublin 3:1 (22:25, 29:27, 25:18, 25:17)
2023-02-18: Cuprum Lubin – Cerrad Enea Czarni Radom 3:2 (18:25, 25:19, 24:26, 25:19, 15:12)
2023-02-18: Barkom Każany Lwów – Jastrzębski Węgiel 0:3 (10:25, 20:25, 14:25)
2023-02-19: Trefl Gdańsk – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:21, 17:25, 23:25, 14:25)
2023-02-19: Projekt Warszawa – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (26:24, 25:19, 21:25, 25:16)
2023-02-20: PGE Skra Bełchatów – GKS Katowice (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-03-21: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (wtorek, godzina 17.30).