Suzuki Puchar Polski dla Trefla Sopot!

Koszykarze Trefla Sopot zdobyli po raz siódmy w historii Puchar Polski. W finale turniej w Lublinie pokonali miejscowy Polski Cukier Start 91:80 (18:23, 29:22, 23:23, 21:15).

Najlepszym zawodnikiem turnieju (MVP) został wybrany rozgrywający Trefla, 30-letni Amerykanin Garrett Nevels. Koszykarz, który w finale uzyskał 27 punktów, miał siedem zbiórek i sześć asyst, otrzymał statuetkę i zegarek Aerowatch. Był także bohaterem półfinału z Anwilem Włocławek, zakończonego po dwóch dogrywkach (93:91), w którym zdobył 30 pkt i miał 13 zbiórek.

Chorwacki trener Żan Tabak po raz drugi w karierze cieszył się z wywalczenia przez jego drużynę Pucharu Polski - dwa lata temu najlepszy był prowadzony przez niego Zastal Zielona Góra, mający w składzie niesamowitego Duńczyka Gabriela Lundberga (MVP), który po finale przeniósł się do CSKA Moskwa.

Trzeci raz ze zdobycia trofeum w polskiej lidze cieszył się Rolands Freimanis, który zgodnie z tradycją takich meczów odciął siatkę po końcowej syrenie. Łotysz puchar wywalczył w 2020 r. z Anwilem Włocławek i 2021 z Zastalem.

Pierwsza część finałowego meczu należała do lublinian, którzy rozpoczęli od twardej defensywy i skutecznego ataku. Prowadzili 8:2, 20:15 i 23:18 po 10 minutach. W drugiej, wyrównanej kwarcie sopocianie systematycznie niwelowali przewagę gospodarzy wspieranych przez miejscowych kibiców i w 17. minucie doprowadzili do remisu 39:39. Trener Tabak miał w przerwie sporo uwag do swoich koszykarzy, którzy w drugiej części starali się większość wskazówek szkoleniowca wprowadzić - i to skutecznie - w życie.

Lepsza defensywa Trefla i skuteczne akcje Nevelsa oraz kadrowicza Jarosława Zyskowskiego dawały drużynie przewagę. Lublinianie, którzy po kontuzji Romana Szymańskiego w ćwierćfinale mieli ograniczoną możliwość rotacji, odczuwali coraz większe zmęczenie. Po 30 minutach zespół z Trójmiasta prowadził 70:65.

W ostatniej kwarcie zawodnicy Startu, podopieczni trenera Artura Gronka, rzucili na szalę ostatki swoich sił. Doprowadzili do remisu 70:70 po rzucie Troya Barnesa, ale na więcej rywale mający w składzie czołowych zawodników ekstraklasy nie pozwolili.

W połowie kwarty po akcji zza linii 6,75 m Camerona Wellsa Sopot wygrywał 79:72. Kilka wybronionych akcji i skuteczność Zyskowskiego oraz Nevelsa sprawiła, że Trefl na 100 sekund przed końcem prowadził 89:78 i jasne było, że zwycięstwa już nie odda. Efektowny blok Wesleya Gordona na Gabe Devoe był kropką nad "i" postawiona przez drużynę Tabaka.

Koszykarze z Sopotu wygrali walkę pod tablicami 37:32 i mieli tylko siedem strat, wymuszając na rywalach aż 14 takich zagrań.

Trefl Sopot, kontynuator zespołu Prokom Trefl Sopot, wcześniej triumfował w PP w 2000, 2001, 2006, 2008, 2012 i 2013 roku. Start trzeci raz (wcześniej w 1978 i 2022) musiał uznać w finale wyższość rywala.

Trefl Sopot - Polski Cukier Start 91:80 (18:23, 29:22, 23:23, 21:15)

Trefl Sopot: Garrett Nevels 27, Jarosław Zyskowski 26, Cameron Wells 11, Jean Salumu 8, Wesley Gordon 6, Rolands Freimanis 5, Michał Kolenda 4, Ivica Radic 4, Andrzej Pluta 0, Błażej Kulikowski 0

Polski Cukier Start Lublin: Gabe Devoe 15, Dayshon Smith 15, Cleveland Melvin 14, Klavs Cavars 12, Troy Barnies 11, Mateusz Dziemba 8, Bartłomiej Pelczar 7, Michał Krasuski 5, Bartłomiej Pelczar 0