Tauron Liga: Siatkarki Energa MKS Kalisz wygrały w Opolu

Siatkarka UNI Opole Lana Conceicao oraz Karolina Fedorek i Aleksandra Rasińska z Energa MKS Kalisz podczas meczu 16. kolejki Tauron Ligi.

W spotkaniu kończącym 16. kolejkę Tauron Ligi siatkarki UNI Opole przegrały z zespołem Energa MKS Kalisz 2:3. Drużyna z Kalisza wygrała dwa pierwsze sety, gospodynie zdołały wyrównać stan meczu, ale w tie-breaku wyraźnie lepsza była Energa MKS.

W początkowych fragmentach meczu przewagę uzyskały gospodynie (11:8), ale siatkarki z Kalisza szybko przejęły inicjatywę. Odrobiły straty po serii dobrych zagrywek Zuzanny Kuligowskiej (11:12), a później odskoczyły rywalkom na kilka oczek (12:16, 15:20). Opolanki ruszyły do odrabiania strat i dopięły swego w końcówce (23:23), ale skuteczny atak Karoliny Drużkowskiej i punktowy blok dały ekipie Energa MKS decydujące punkty (23:25). Kaliszanki dominowały w ataku i w polu zagrywki, ale popełniły w tym secie aż 12 błędów własnych.

Druga odsłona toczyła się przy przewadze drużyny z Kalisza, która znów wypracowała sobie solidną zaliczkę w środkowej części seta (8:11, 16:20). Podobnie jak w poprzedniej partii, gospodynie goniły wynik w końcówce. Złapały kontakt, gdy skutecznym atakiem popisała się Anastasiya Kraiduba (22:23). I tym razem jednak kluczowe akcje padły łupem przyjezdnych, a wynik na 23:25 ustaliła skutecznym atakiem Drużkowska.

Gospodynie rozpoczęły trzecią partię od mocnego uderzenia (5:0, 10:3). Przewagę wypracowaną na początku opolanki utrzymywały w dalszej części seta. Siatkarki z Kalisza miały kłopoty ze skończeniem ataków, a zawodniczki UNI były skuteczniejsze w tym elemencie. W końcówce opolanki miały sytuację pod kontrolą, a seta zamknął atak Vivian Pellegrino z przechodzącej piłki (25:18).

Początek czwartego seta to wyrównana gra obu zespołów. Później przewagę zbudowała drużyna z Opola, która odskoczyła rywalkom na pięć oczek (16:11). Przyjezdne ruszyły do odrabiania strat, co się im udało – gdy Aleksandra Wójcik skończyła kontrę, było 18:18. Wyrównana walka trwała do końca seta. Gospodynie miały piłkę setową po ataku Kraiduby (24:23), ale chwilę później rozpoczęła się gra na przewagi. Rozstrzygnęła ją skutecznym atakiem Oliwia Sieradzka (27:25).

Zwycięzcę spotkania wyłonił więc tie-break. Lepiej rozegrała go drużyna z Kalisza, która przy zmianie stron miała pięć oczek zaliczki (3:8). Gospodynie na moment zmniejszyły straty (5:8), ale dalsza część seta toczyła się pod dyktando siatkarek Energa MKS. Aleksandra Rasińska wywalczyła piłkę meczową (6:14), rywalki obroniły się w pięciu(!) akcjach, ale zepsuta zagrywka zakończyła rywalizację (11:15).

Skrót meczu UNI - Energa MKS:

Najwięcej punktów: Oliwia Sieradzka (26), Anastasiya Kraiduba (19), Lana Conceicao (11) – UNI; Aleksandra Rasińska (25), Karolina Drużkowska (15), Zuzanna Kuligowska (12), Karolina Fedorek (12) – Energa MKS. MVP: Aleksandra Rasińska (22/49 = 45% skuteczności w ataku + 2 asy + 1 blok).

UNI Opole – Energa MKS Kalisz 2:3 (23:25, 23:25, 25:18, 27:25, 11:15)

UNI: Lana Conceicao, Vivian Pellegrino, Pola Janicka, Kinga Stronias, Natalia Kecher, Oliwia Sieradzka – Adriana Adamek (libero) oraz Anastasiya Kraiduba, Gabriela Makarowska-Kulej, Izabela Bałucka. Trener: Nicola Vettori.
Energa MKS: Zuzanna Kuligowska, Karolina Fedorek, Alicja Grabka, Karolina Drużkowska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Aleksandra Rasińska – Izabela Lemańczyk (libero) oraz Aleksandra Wójcik, Aleksandra Cygan, Katarzyna Wawrzyniak, Alina Bartkowska. Trener: Marcin Widera.

Wyniki meczów 16. kolejki Tauron Ligi:

2023-02-16: Grupa Azoty Chemik Police – Grot Budowlani Łódź 3:0 (25:22, 25:21, 25:15)
2023-02-17: Moya Radomka Lotnisko Radom – Developres Bella Dolina Rzeszów 1:3 (15:25, 25:20, 28:30, 19:25)
2023-02-19: BKS Bostik Bielsko-Biała – Roleski Grupa Azoty Tarnów 3:1 (25:15, 17:25, 25:22, 25:18)
2023-02-19: ŁKS Commercecon Łódź – #VolleyWrocław 3:1 (25:23, 29:27, 15:25, 25:21)
2023-02-20: UNI Opole – Energa MKS Kalisz 2:3(23:25, 23:25, 25:18, 27:25, 11:15)

Pauzuje: OnlyBio Pałac Bydgoszcz.