Euroliga: BC Polkowice z szóstą porażką. Koniec marzeń o play-off

Koszykarki BC Polkowice przegrały we własnej hali z Basket Bourges 66:75.

Koszykarki BC Polkowice przegrały we własnej hali z Basket Bourges 66:75 (20:23, 13:20, 14:23, 19:9) w przedostatniej kolejce grupy A Euroligi. To szósta porażka w tych rozgrywkach mistrzyń Polski, które tym samym straciły szanse na awans do play-off.

Dla obu zespołów środowy mecz miał kolosalne znaczenie, bo po 12 kolejkach miały taki sam bilans w grupie A (siedem zwycięstw i pięć porażek) i toczyły bezpośredni pojedynek o miejsce w play off. Wyżej sklasyfikowane były mistrzynie Polski, które pierwszy mecz obu zespołów wygrały na wyjeździe 63:62, ale było jasne, że to zwycięzca spotkania w Polkowicach będzie bliższy miejsca w pierwszej czwórce.

Od początku rywalizacja była bardzo wyrównana i żadnej z drużyn nie udało się zdominować rywalek. Lekką przewagę miały przyjezdne, ale dopiero kiedy Laetitia Guapo zdobyła łatwe punkty wejściem pod kosz (11:15), trener Karol Kowalewski zdecydował się na poważniejszą ingerencję w poczynania swojego zespołu. Przerwa nie pomogła, bo kolejne punkty zdobył również zespół z Francji, ale następne minuty w wykonaniu polkowiczanek były już znacznie skuteczniejsze i nie tylko odrobiły straty, ale po trafieniu z dystansu Eriki Wheeler wyszły na prowadzenie 20:19.

Skuteczne ostatnie 30 sekund pierwszej kwarty sprawiło, że Basket drugą część spotkania rozpoczął prowadząc 23:20, a po wznowieniu gry różnica szybko wzrosła do siedmiu punktów (27:20). Niemoc rzutową BC przełamała Weronika Gajda, ale w kolejnych minutach trwała wymiana ciosów i przewaga przyjezdnych się utrzymywała.

Przy stanie 32:38 Yvonne Anderson śmiało weszła pod kosz i nie tylko trafiła, ale była jeszcze faulowana, wykorzystała rzut osobisty i zespół z Francji prowadził już dziewięcioma "oczkami". Pozostałe ponad trzy minuty tej odsłony spotkania były pokazem nieporadności obu ekip, bo łącznie zdobyły trzy punkty i w połowie meczu przyjezdne prowadziły 43:33.

Pomimo braku Stephanie Mavungi, zespół z Polkowic dobrze radził sobie na tablicach (23 zbiórki przy 21 rywalek), ale grał bardzo nieskutecznie. Na 35 prób rzutów z gry tylko 11 było skutecznych przy 18 na 37 drużyny z Francji.

Po 90 sekundach trzeciej kwarty zespół z Bourges prowadził już 50:33. Fatalną serię przerwała Weronika Telenga, która chwilę później trafiła znowu, ale nie był to bynajmniej sygnał do odrabiania strat. Mecz się wyrównał, trwała wymiana ciosów i przewaga Francuzek się utrzymywała. Dopiero przy stanie 42:57 udało się mistrzyniom Polski przełamać, zdobyły pięć punktów i trener Olivier Lafargue poprosił o czas.

Przerwa przyniosła oczekiwany efekt, bo chociaż do końca kwarty pozostawały blisko trzy minuty, dzięki agresywnej obronie przyjezdne nie pozwoliły mistrzyniom Polski zdobyć punktów, a same uzyskały sześć i przed ostatnią częścią spotkania prowadziły 66:47. To nie był jednak koniec emocji.

Po wznowieniu gry Polkowice zdobyły osiem punktów z rzędu i pojawiła się nadzieja, że jeszcze uda się odwrócić wynik meczu. Podopieczne trenera Kowalewskiego bardzo twardo broniły i drużynie z Francji bardzo ciężko było wypracować czystą pozycję rzutową. Po pięciu minutach miały na koncie tylko dwa oczka (60:68) i ich szkoleniowiec poprosił o przerwę.

I kolejny raz podziałała ona pozytywnie na jego zespół. Po wznowieniu gry Basket zdobył pięć punktów, odskoczył na 73:60 i losy spotkania były rozstrzygnięte. Mistrzynie Polski jeszcze walczyły, szybko rozgrywały ataki, ale na odrobienie strat już nie wystarczyło czasu.

BC przegrał 66:75 i w tabeli grupy A spadł na piąte miejsce. W ostatniej kolejce zespół trenera Kowalewskiego zmierzy się na wyjeździe z węgierskim Atomeromu KSC Szekszard, ale wynik tego spotkania będzie miał znaczenie czysto prestiżowe, bo Polkowice nie mają już szans znalezienie się w pierwszej czwórce, która awansuje do fazy play off.

BC Polkowice - Basket Bourges 66:75 (20:23, 13:20, 14:23, 19:9)

BC Polkowice: Zala Friskovec 20, Erica Wheeler 14, Weronika Telenga 13, Artemis Spanou 11, Weronika Gajda 5, Klaudia Gertchen 2, Bożena Puter 1, Liliana Banaszak 0

Basket Bourges: Yvonne Anderson 14, Anete Steinberga 14, Sarah Michel 13, Alix Duchet 11, Laetitia Guapo 11, Kayla Alexander 4, Ornella Bankole 4, Pauline Astier 2, Elodie Godin 2