Historyczny wyczyn Lecha Poznań! Przełamali 32-letnią klątwę

Piłkarze Lecha Poznań

Lech Poznań pokonał w rewanżowym meczu 1:0 Bodo/Glimt (0:0 w pierwszym spotkaniu) i awansował do 1/8 finału Ligi Konferencji Europy. Tym samym "Kolejorz" został pierwszym polskim zespołem od 32 lat, który zdołał wygrać pucharowy dwumecz europejskich rozgrywek na wiosnę. Po raz ostatni dokonała tego Legia Warszawa, ogrywając w 1991 roku Sampdorię Genua.

Obie drużyny ostrożnie weszły w spotkanie. Ani jedni, ani drudzy nie zdecydowali się na szalone ataki od pierwszych minut, a zamiast tego woleli badać rywali. W końcu jednak gospodarze ruszyli z szybką kontrą, którą wykończył Michał Skóraś. Skrzydłowemu niewiele zabrakło, aby pokonać Juliana Faye Lunda.

Strzał reprezentanta Polski wyraźnie dał gościom do myślenia. Tuż po nim Norwegowie przejęli bowiem inicjatywę i kilkukrotnie podeszli pod pole karne "Kolejorza". Najwięcej problemów poznańskiej defensywie sprawiali Faris Pemi Moumbagna i Joel Mugisha Mvuka. Na szczęście dla Lecha brakowało im jednak precyzji podczas wykończenia. W samej końcówce pierwszej połowy znów w głównej roli wystąpił Skóraś. Tym razem 23-latek starał się wykończyć wślizgiem podanie od Filipa Szymczaka, ale znów musiał obejść się smakiem.

W drugiej połowie sprawy w swoje ręce wziął Mikael Ishak. Kapitan i lider Lecha otworzył w 63. minucie wynik spotkania. Szwed wykorzystał dobre, płaskie dogranie Joela Pereiry i bez przyjęcia posłał piłkę do siatki.

Strata bramki zmusiła Norwegów do zintensyfikowania ataków. W kolejnych minutach przyjezdni odkrywali się coraz mocniej, chcąc za wszelką cenę doprowadzić do wyrównania. Poznaniacy starali się to wykorzystać, konstruując szybkie kontry.

Ostatecznie więcej bramek jednak nie padło. Lech utrzymał skromne prowadzenie do samego końca, aby tuż po ostatnim gwizdku sędziego rozpocząć celebrowanie sukcesu.

Lech Poznań - Bodo/Glimt 1:0 (0:0)

Bramka: Ishak 63

Lech Poznań: Filip Bednarek – Joel Pereira, Bartosz Salamon (46. Filip Dagerstal), Antonio Milic, Pedro Rebocho – Adriel Ba Loua (85. Alan Czerwiński), Jesper Karlstroem, Filip Szymczak (85. Artur Sobiech), Afonso Sousa, Michał Skóraś – Mikael Ishak (78. Filip Marchwiński)

Bodo/Glimt: Julian Lund – Brice Wembangomo, Brede Moe, Marius Lode (90+1. Lars-Jorgen Salvesen), Adam Soersen – Hugo Vetlesen, Patrick Berg, Albert Groenbaek - Joel Mugisha Mvuka (76. Nino Zugelj), Faris Pemi Moumbagna (69. Runar Espejord), Amahl Pellegrino

Żółte kartki: Pereira - Berg, Zugelj