Ważna decyzja w sprawie reprezentacji Polski siatkarzy! "Nie mieliśmy wątpliwości, komu powierzyć stery tej grupy"

Siatkówka
Ważna decyzja w sprawie reprezentacji Polski siatkarzy! "Nie mieliśmy wątpliwości, komu powierzyć stery tej grupy"
fot. CEV
Polscy siatkarze to wicemistrzowie Europy U20 z 2022 roku.

Mateusz Grabda odebrał nominację na trenera reprezentacji Polski U21 siatkarzy. Będzie to dla niego kontynuacja pracy z utytułowanymi rocznikami 2003 i 2004.

– Mateusz miał w zeszłym sezonie do zrealizowania misję i była to misja udana, zwieńczona wicemistrzostwem Europy U20. Nie mieliśmy wątpliwości, by ponownie powierzyć mu stery tej grupy – powiedział Krzysztof Felczak, dyrektor Pionu Szkolenia.

 

Zobacz także: Reprezentacja Polski ma godnych następców? "Ten sezon będzie dla nich kluczowy"

 

Mateusz Grabda na co dzień pracuje w KPS Siedlce, który rywalizuje w Tauron 1. Lidze, jednak od lat związany jest również z siatkówką młodzieżową. Wcześniej, przy tej samej grupie chłopaków, pełnił rolę asystenta Michała Bąkiewicza.

 

– Ostatnie, dobrze przepracowane przez Mateusza lata, pokazują, że jest to właściwy trener dla roczników 2003 i 2004. Między sztabem a zawodnikami widać dobre porozumienie, a to często wpływa na osiągane wyniki. Mateusz Grabda jest młody i otwarty. Wie, że ciągle się rozwija i stara się wchodzić na coraz wyższy poziom pracy trenerskiej, dlatego też chcemy dać mu szansę, tym bardziej, że sprawdza się w roli szkoleniowca – dodał Stanisław Majkowski, Zastępca Dyrektora Pionu Szkolenia ds. siatkówki halowej i Kierownik Wyszkolenia w PZPS.

 

Przed rocznikiem 2003 i 2004, czyli reprezentacją Polski U21 dwa cele na ten sezon – pierwszym jest kwalifikacja na przyszłoroczne mistrzostwa Europy, drugim, jeszcze poważniejszym: mistrzostwa świata odbywające się w Bahrajnie. Dwa lata temu w Iranie, ta sama grupa wywalczyła złote medale czempionatu.

 

– Czujemy pewnego rodzaju "presję", bo chcielibyśmy obronić mistrzowski tytuł. Tym bardziej, że chłopaków na to stać. Może nie zachwycamy parametrami, ale mamy ogromne serce do walki i charakter, co pokazujemy na każdej imprezie mistrzowskiej, w której bierzemy udział – przyznał Mateusz Grabda.

 

Mateusz Grabda został trenerem reprezentacji Polski U21 siatkarzy. /fot. PZPS

 

– Dla mnie jest to ogromny zaszczyt, że mogę pracować z tą grupą. Jesteśmy rocznikiem, który liczy się w świecie i w Europie, a ostatni przywieziony przez nas srebrny medal ME tylko to potwierdza – zaznaczył trener kadry U21.

 

Po raz pierwszy młodzi reprezentanci Polski przyjadą na zgrupowanie z innych klubów – zazwyczaj miesiące ligowe spędzali w SMS PZPS

Spała i stamtąd, po krótkiej przerwie, stawiali się na kadrze.

– Będzie to dla nich coś nowego i sam nie mogę doczekać się pierwszego kontaktu z nimi. Jestem ciekaw jak po roku ta grupa będzie razem funkcjonować, bo są w niej sami młodzi i ambitni ludzie. Bardzo mocno wierzę w to, że czas spędzony w seniorskiej siatkówce z jednej strony nauczył ich dużo pokory, która jest w sporcie bardzo ważna, ale też z drugiej dodał im wiary w indywidulane umiejętności, co przełoży się na cały zespół – dodał Grabda.


Gdzie grają czołowi siatkarze reprezentacji Polski U21?

 

Wicemistrzowie Europy U20 wybrali grę nie tylko w różnych drużynach, ale też w różnych ligach. Do PlusLigi trafiło czterech z nich: Dominik Czerny i Kajetan Kubicki (obaj Cuprum Lubin) oraz Kamil Szymendera i Kuba Hawryluk (Indykpol AZS Olsztyn). W Tauron 1. Lidze zadomowiło się dziewięciu: Maksym Kędzierski (Lechia Tomaszów Mazowiecki), Jakub Olszewski i Kacper Ratajewski (KRISPOL Września), Tytus Nowik (Chemeko-System Gwardia Wrocław), Piotr Śliwka (BKS Visła Proline Bydgoszcz) i Damian Biliński (Exact System Norwid Częstochowa). Ponadto: Jakub Majchrzak i Mateusz Nowak, którzy kończą naukę w SMS Spała i jednocześnie reprezentują barwy szkolnej drużyny na zapleczu ekstraklasy oraz Mateusz Kufka, który szkoli się bezpośrednio pod okiem Mateusza Grabdy w KPS Siedlce. W drugiej lidze w klubie ZAKSA Strzelce Opolskie sprawdza się Jakub Gaweł.

 

– Chłopaki zderzyli się z seniorską siatkówką i na pewno zrobili duży postęp. Część z nich trafiła do lepszych klubów, część do nieco słabszych, niektórzy grali więcej, niektórzy mniej, ale na pewno każdy zyskał ogromne doświadczenie, z którego skorzystamy podczas realizacji wyznaczonych na ten sezon celów – zakończył Grabda.

 

– Mamy nadzieję, że chłopaki, zgodnie z deklaracją Kajetana Kubickiego, będą podążali w kierunku wspaniałej gry i licznych sukcesów – uzupełnił Krzysztof Felczak.

 

Plany reprezentacji Polski siatkarzy U21 na 2023 rok

 

Początek pierwszego zgrupowania reprezentacji Polski U21 siatkarzy zaplanowane jest na 15 maja w Zakopanem. Mistrzostwa świata w Bahrajnie zostaną rozegrane w dniach 7–16 lipca. Pierwotna data kwalifikacji do mistrzostw Europy jest dość niewygodna, bowiem wypada praktycznie bezpośrednio po czempionacie – w dniach 20–23 lipca. Miejsce turnieju kwalifikacyjnego do ME pozostaje do ustalenia. Patronem młodzieżowych reprezentacji Polski jest PKN ORLEN.

RM, Polsat Sport, pzps.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie