ZAKSA w finale Pucharu Polski! Jurajska Armia rozbita w Krakowie

Marcin Janusz, Dmytro Paszycki i Bartosz Bednorz z Grupy Azoty ZAKSA. Blok był mocną bronią kędzierzynian w półfinale PP z Aluron CMC Wartą Zawiercie.

W pierwszym półfinale Tauron Pucharu Polski siatkarzy Aluron CMC Warta Zawiercie przegrała z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3. W niedzielnym finale kędzierzynianie zmierzą się ze zwycięzcą meczu Asseco Resovia – Jastrzębski Węgiel. Turniej finałowy jest rozgrywany w Tauron Arenie Kraków.

Obaj rywale znali się doskonale. W obecnym sezonie mierzyli się ze sobą już po raz piąty. W PlusLidze Aluron CMC Warta wygrała 3:1 u siebie i przegrała 1:3 na wyjeździe. W walce o ćwierćfinał Ligi Mistrzów Jurajscy Rycerze przegrali 0:3 i wygrali w rewanżu 3:2, co oznaczało awans ZAKSY. Przed półfinałem PP pojawiła się ważna informacja – z powodu infekcji nie mógł zagrać Miguel Tavares, którego na rozegraniu zastąpił Michał Kozłowski.

Kędzierzynianie rozpoczęli to spotkanie od mocnego uderzenia (0:3, 3:9). Byli skuteczniejsi od rywali w ataku, lepiej prezentowali się w przyjęciu i punktowali blokiem. W dalszej części seta spokojnie utrzymywali wyraźną zaliczkę (9:16). Zawiercianie próbowali zwalniać grę, zdołali zbliżyć się na cztery oczka (14:18). W końcówce ZAKSA pewnie zmierzała jednak po wygraną, która stała się faktem po mocnym ataku Łukasza Kaczmarka (18:25).

Set numer dwa to dobre otwarcie zawiercian (3:0). ZAKSA odpowiedziała serią... siedmiu wygranych akcji (3:7) i przejęła inicjatywę. Znów skuteczniej prezentowali się w ataku i blokowali ataki rywali (4–0 w całym secie). W efekcie powiększali przewagę (7:13, 12:18). Jurajscy Rycerze znów miel moment, w którym próbowali nawiązać walkę (16:19), ale ZAKSA szybko opanowała sytuację. Wynik na atakiem z pipe'a ustalił Aleksander Śliwka (20:25).

Zawiercianie nie rezygnowali i na początku trzeciej partii nadawali ton wydarzeniom na boisku (5:2, 10:6). W środkowej części seta kędzierzynianie odrobili straty (13:13). Rozpoczęła się wyrównana gra obu zespołów. Po asie Śliwki na dwa oczka odskoczyła ZAKSA (15:17), ale chwilę później punktową zagrywką odpowiedział Bartosz Kwolek (17:17). W końcówce znów lepsza była ekipa z Kędzierzyna-Koźla. Nie mógł w tym meczu przebudzić się lider zawiercian – Uros Kovacevic. Dwa bloki na tym zawodniku pozwoliły odskoczyć na cztery oczka (18:22). Później kolejne punktowe bloki i atak Śliwki rozstrzygnęły półfinałowe starcie (19:25).

Skrót meczu Aluron - ZAKSA w półfinale PP 2023:

Najwięcej punktów: Dawid Dulski (9), Uros Kovacević (9) – Aluron CMC Warta; Łukasz Kaczmarek (12), Bartosz Bednorz (12), Aleksander Śliwka (12), Dmytro Paszycki (10) – Grupa Azoty ZAKSA. Dominacja kędzierzynian w bloku (2–16). MVP: Bartosz Bednorz.

Aluron: Bartosz Kwolek, Michał Szalacha, Dawid Konarski, Uros Kovacevic, Miłosz Zniszczoł, Michał Kozłowski – Santago Danani (libero) oraz Tomasz Kalembka, Patryk Łaba, Dawid Dulski, Marcin Waliński. Trener: Michał Winiarski.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Adrian Staszewski. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Wyniki meczów Tauron Pucharu Polski siatkarzy 2023:

2023-02-25: Aluron CMC Warta Zawiercie – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (18:25, 20:25, 19:25) /półfinał
2023-02-25: Asseco Resovia Rzeszów – Jastrzębski Węgiel (sobota, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport) /półfinał

2023-02-26: FINAŁ (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport).