Piotr Żyła odebrał złoty medal

Zimowe

Cztery dni po zdobyciu mistrzostwa świata w skokach na normalnym obiekcie w Planicy Piotr Żyła odebrał złoty medal i wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego. Polski skoczek w sobotę obronił tytuł, który wywalczył dwa lata temu w Oberstdorfie.

- To oczywiście bardzo przyjemne, choć emocje od soboty już trochę opadły. Dziś trochę czuję się zmęczony, ale myślę, że siły wrócą. Na pewno oszczędzam gardło na piątek - przyznał z uśmiechem Żyła na antenie Eurosportu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Ogromna nagroda dla Piotra Żyły. Tyle zarobi za złoty medal MŚ

 

36-latek jest najstarszym mistrzem świata i pierwszym zawodnikiem od czasów Adama Małysza, który dwa razy z rzędu wygrał konkursy MŚ na skoczni normalnej. Uwzględniając konkursy indywidualne i drużynowe, Żyła ma już w dorobku siedem medali MŚ: trzy złote i cztery brązowe.

 

Zawodnik WSS Wisła pierwotnie miał odebrać kolejny nagrodę podczas niedzielnej ceremonii medalowej, jednak została ona przesunięta na środę. Była to spora niedogodność dla Polaków, którzy nocują w hotelu w Austrii.

 

Mimo późnej pory w Kranjskiej Gorze pojawiła się niemal cała reprezentacja Polski, by cieszyć się z jedynego do tej pory medalu wywalczonego przez biało-czerwonych w Planicy.

 

Żyła w pierwszej próbie uzyskał 97,5 m i uplasował się na dopiero na 13. pozycji, lecz w drugiej serii wynikiem 105 m pobił rekord skoczni, awansował na pierwsze miejsce i obronił tytuł wywalczony dwa lata temu w Oberstdorfie.

 

Drugi był Niemiec Andreas Wellinger, a trzeci jego rodak Karl Geiger.

 

Polacy wzięli już także udział w konkursie mikstów. Żyła, Stoch, Kinga Rajda i Nicole Konderla zajęli ósme miejsce. Triumfowały Niemcy przed Norwegią i Słowenią.

 

Rywalizacja skoczków narciarskich przenosi się teraz na duży obiekt. W czwartek odbędą się na nim kwalifikacje do piątkowego konkursu indywidualnego, a w sobotę zawodnicy będą rywalizować drużynowo.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie