MŚ w Heerenveen: Polacy o włos od medalu

Polacy byli o włos od medalu w sprincie drużynowym

Bez medali Polaków zakończył się pierwszy dzień rywalizacji w mistrzostwach świata w łyżwiarstwie szybkim w holenderskim Heerenveen. Najbliżej podium Biało-Czerwoni byli w sprincie drużynowym mężczyzn. Nasza reprezentacja zajęła 4. miejsce, przegrywając brąz o 0,4 sekundy.

Biało-Czerwoni wystąpili w składzie: Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek. W swojej parze rywalizowali z Kanadyjczykami, którzy okazali się zdecydowanie najlepsi w całej stawce. Polacy stracili do nich 0,95 sekundy. Srebro zdobyli Holendrzy (strata 0,41 do Kanady), a brąz Norwegowie (0,54).

Wśród pań drużynę Polek, szóstych w końcowej klasyfikacji, tworzyły: Martyna Baran, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek. Do złotych Kanadyjek nasze łyżwiarki straciły 2,89. Srebro zdobyły Amerykanki (strata 0,29), a brąz Chinki (1,57).

W rywalizacji na dystansie 3000 metrów jedyna reprezentantka Polski, Magdalena Czyszczoń, zajęła 12. miejsce. Wygrała Norweżka Ragne Wiklund, która uzyskała czas 3.56,86. Srebro zdobyła utytułowana Holenderka Irene Schouten (ze stratą 0,54 s), a brąz inna legenda panczenów, rekordzistka świata na tym dystansie - Czeszka Martina Sablikova (1,49 za Wiklund).

W rywalizacji na 5000 m mężczyzn, bez udziału Polaków, złoto zdobył Patrick Roest. Reprezentant gospodarzy uzyskał czas 6.08,94, wyprzedził wyraźnie Włocha Davide Ghiotto (strata 2,18) i Belga Barta Swingsa (4,12 za zwycięzcą).

Mistrzostwa świata w Heerenveen to ostatnia duża impreza w kalendarzu startów łyżwiarzy z długiego toru w tym sezonie.