ZAKSA ograła Cuprum. Siatkarze z Lubina postawili się faworytom

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która w miniony weekend sięgnęła po Puchar Polski, kontynuuje dobrą passę w PlusLidze..

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Cuprum Lubin 3:1 w meczu 26. kolejki PlusLigi. Po triumfie w Tauron Pucharze Polski, kędzierzynianie przystąpili do ligowego starcia w nieco przemeblowanym składzie. Goście zwyciężyli w premierowej odsłonie, ale trzy kolejne sety padły łupem faworyzowanych gospodarzy.

Spotkanie lepiej rozpoczęli goście, którzy dobrze prezentowali się w polu zagrywki, skutecznie grali w ataku i w efekcie zaczęli budować przewagę (3:6, 9:12). Kędzierzynianie odrobili straty (17:17), a losy tej części meczu rozstrzygnęły się w końcówce. Skutecznie zaatakował Florian Krage, asa dołożył Wojciech Ferens (24:22). Jeszcze odpowiedział Wojciech Żaliński, ale przestrzelona zagrywka gospodarzy zakończyła tę partię (23:25).

Set numer dwa to mocne otwarcie ZAKSY (6:1, 10:4). Gospodarze poprawili jakość gry i przewyższali rywali przede wszystkim w elemencie zagrywki oraz w ataku. Długo utrzymywali wyraźną zaliczkę (19:13). Przyjezdni zerwali się jeszcze do walki, zmniejszyli różnicę do dwóch oczek (21:19), ZAKSA wygrała jednak kluczowe akcje. Dwa ważne punkty wywalczył Wojciech Żaliński (23:19, 24:20), a w ostatniej akcji seta goście pomylili się w polu serwisowym (25:21).

Trzecia odsłona rozpoczęła się po myśli lubinian (4:6), ale ZAKSA odpowiedziała serią, zwieńczoną asem serwisowym Norberta Hubera (8:6). Dalsza część seta toczyła się przy minimalnej zaliczce kędzierzynian, choć rywale na moment uzyskali przewagę – gdy asem popisał się Paweł Pietraszko, było 14:15. Końcówka znów przebiegała po myśli kędzierzynian, a pomyłka rywali w ataku dała im ostatni punkt (25:21). Siatkarze Cuprum ułatwili zadanie gospodarzom, popełniając w całym secie aż dwanaście błędów własnych.

W czwartym secie wynik początkowo oscylował wokół remisu. W środkowej części seta inicjatywę uzyskali siatkarze ZAKSY, którzy wygrali cztery akcje z rzędu (17:14). Goście walczyli do końca, ale kędzierzynianie nie oddali przewagi. Adrian Staszewski wywalczył piłkę meczową (24:19), a dwie akcje później obił blok rywali i zakończył to spotkanie (25:20).

Skrót meczu ZAKSA - Cuprum:

Najwięcej punktów: Wojciech Żaliński (18), Łukasz Kaczmarek (16), Norbert Huber (13) – ZAKSA; Adam Lorenc (17), Aleksander Berger (16), Paweł Pietraszko (16) – Cuprum. MVP: Wojciech Żaliński (12/19 = 63% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe + 4 bloki).

ZAKSA: Wojciech Żaliński, Norbert Huber, Łukasz Kaczmarek, Adrian Staszewski, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Aleksander Śliwka, David Smith, Bartłomiej Kluth. Trener: Tuomas Sammelvuo.
Cuprum: Aleksander Berger, Paweł Pietraszko, Adam Lorenc, Wojciech Ferens, Florian Krage, Kajetan Kubicki – Kamil Szymura (libero) oraz Remigiusz Kapica, Ilia Kowalow, Dominik Czerny. Trener: Paweł Rusek.

Wyniki meczów 26. kolejki PlusLigi:

2023-03-02: BBTS Bielsko-Biała – Trefl Gdańsk 1:3 (25:23, 14:25, 22:25, 23:25)
2023-03-03: Indykpol AZS Olsztyn – Barkom-Każany Lwów 3:0 (25:17, 25:22, 25:17)
2023-03-04: Aluron CMC Warta Zawiercie – Asseco Resovia Rzeszów 3:0 (25:19, 25:16, 25:22)
2023-03-04: Jastrzębski Węgiel – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (25:15, 25:18, 22:25, 25:13)
2023-03-04: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cuprum Lubin 3:1 (23:25, 25:21, 25:21, 25:20)
2023-03-05: LUK Lublin – Projekt Warszawa (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-03-05: Cerrad Enea Czarni Radom – PGE Skra Bełchatów (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-03-06: GKS Katowice – PSG Stal Nysa (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).