Przełamanie PGE Skry! Pierwsze zwycięstwo bełchatowian w PlusLidze w 2023 roku

Czarni - Skra 1:3.

W spotkaniu 26. kolejki PlusLigi Cerrad Enea Czarni Radom przegrali z PGE Skrą Bełchatów 1:3. Siatkarze z Bełchatowa wygrali po raz pierwszy w 2023 roku, przełamując się po serii ośmiu ligowych porażek. Radomianie na zwycięstwo we własnej hali czekają od grudnia 2021 roku.

Siatkarze Cerrad Enea Czarnych efektownie rozpoczęli to spotkanie – po serii dobrych zagrywek Damiana Schulza prowadzili 7:1. Bełchatowianie musieli więc odrabiać straty i na przestrzeni seta gonili wynik. W końcówce złapali kontakt, gdy punktową zagrywką popisał się Mateusz Bieniek (19:18). Gospodarze zdołali jednak utrzymać przewagę. W końcówce sporo było błędów, a w ostatniej akcji skutecznie zaatakował Schulz (25:23). Radomianie lepiej w tym secie prezentowali się w przyjęciu i w polu zagrywki.

W drugiej odsłonie gra obu ekip mocno falowała. Lepiej rozpoczęli przyjezdni (5:8). Gospodarze szybko odrobili straty, a po dwóch asach Schulza było 13:11. Później to goście zanotowali dwie serie po trzy punkty i uzyskali przewagę (16:17). W końcówce skuteczniejsi byli bełchatowianie. Najpierw odskoczyli na trzy oczka (20:23), a dwa brakujące punkty dały im skuteczne ataki Aleksandara Atanasijevicia (23:25).

Początek trzeciego seta przebiegał po myśli bełchatowian (3:7). Gospodarze szybko odrobili straty (9:9) i w środkowej części seta to oni uzyskali przewagę (16:13). Rywalizacja nie toczyła się na najwyższym poziomie, emocji jednak w końcówce nie zabrakło. Po błędzie rywali radomianie mieli piłkę setową przy stanie 24:21. Goście zdołali jednak doprowadzić do rywalizacji na przewagi, a w niej efektowny blok Grzegorza Łomacza i as Atanasijevicia rozstrzygnęły rywalizację na korzyść Skry (24:26)!

Taka końcówka trzeciej partii miała wpływ na przebieg początku kolejnego seta. Bełchatowianie rozpoczęli go od mocnego uderzenia (0:3, 3:10). Trener Paweł Woicki dokonał kilku zmian i Czarni wrócili do gry – gdy asa zaserwował Bartłomiej Lemański, różnica stopniała do dwóch oczek (11:13). Entuzjazmu nie starczyło jednak na długo. Poszła seria gości (11:18), która była kluczowa dla losów tej partii. W końcówce PGE Skra kontrolowała sytuację, a pierwsze zwycięstwo w 2023 roku przypieczętował asem serwisowym Łomacz (17:25).

Skrót meczu Czarni - Skra:

Najwięcej punktów: Paweł Rusin (16), Damian Schulz (16), Bartosz Firszt (13) – Czarni; Aleksandar Atanasijević (18), Mateusz Bieniek (12), Karol Kłos (11), Lukas Vasina (11) – PGE Skra. Mecz bez wielkiej jakości, ale nie zabrakło emocji, zwłaszcza w końcówce trzeciej partii. Sporo punktowych zagrywek (11–9). MVP: Aleksandar Atanasijević (16/32 = 50% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe).

Cerrad Enea Czarni Radom – PGE Skra Bełchatów 1:3 (25:23, 23:25, 24:26, 17:25)

Czarni: Bartosz Firszt, Bartłomiej Lemański, Damian Schulz, Paweł Rusin, Timo Tammemaa, Wiktor Nowak – Mateusz Masłowski (libero) oraz Maciej Nowowsiak (libero), Daniel Gąsior, Piotr Łukasik, Matthew West, Michał Ostrowski. Trener: Paweł Woicki.
Skra: Mateusz Bieniek, Aleksandar Atanasijević, Dick Kooy, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, Lukas Vasina – Jędrzej Gruszczyński (libero) oraz Robert Milczarek, Dawid Gunia, Jakub Rybicki, Mihajlo Mitić. Trener: Andrea Gardini.

Wyniki meczów 26. kolejki PlusLigi:

2023-03-02: BBTS Bielsko-Biała – Trefl Gdańsk 1:3 (25:23, 14:25, 22:25, 23:25)
2023-03-03: Indykpol AZS Olsztyn – Barkom-Każany Lwów 3:0 (25:17, 25:22, 25:17)
2023-03-04: Aluron CMC Warta Zawiercie – Asseco Resovia Rzeszów 3:0 (25:19, 25:16, 25:22)
2023-03-04: Jastrzębski Węgiel – MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (25:15, 25:18, 22:25, 25:13)
2023-03-04: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cuprum Lubin 3:1 (23:25, 25:21, 25:21, 25:20)
2023-03-05: LUK Lublin – Projekt Warszawa 1:3 (25:23, 22:25, 20:25, 13:25)
2023-03-05: Cerrad Enea Czarni Radom – PGE Skra Bełchatów 1:3 (25:23, 23:25, 24:26, 17:25)
2023-03-06: GKS Katowice – PSG Stal Nysa (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).