Emil Persson wygrał Bieg Wazów

Zimowe
Emil Persson wygrał Bieg Wazów
Fot. PAP/EPA
Emil Persson wygrał Bieg Wazów

Szwed Emil Persson zwyciężył w 99. edycji narciarskiego Biegu Wazów, przerywając trwającą 10 lat serię triumfów Norwegów. Wśród kobiet najlepsza była Norweżka Emilia Fleten.

Persson pokonał dystans 90 km w czasie 3:37.43, wyprzedzając tylko o 0,3 sekundy Norwega Andreasa Nygaarda. Przed rokiem obaj również stanęli na pierwszym i drugim stopniu podium, ale w odwrotnej kolejności. Trzeci na mecie Norweg Kasper Stadaas stracił do zwycięzcy sekundę.

 

ZOBACZ TAKŻE: MŚ w Planicy: Klasyfikacja medalowa

 

W biegu kobiet różnice były większe. Fleten uzyskała dwie i pół minuty przewagi nad drugą zawodniczką, triumfatorką sprzed roku rodaczką Silje Slind. Trzecia do mety dobiegła Szwedka Ida Dahl, tracąc do Fleten równo cztery minuty.

 

W 2015 roku Bieg Wazów wygrała Justyna Kowalczyk. Dwukrotna mistrzyni olimpijska startowała w tę niedzielę w Biegu Piastów w Jakuszycach, triumfując na dystansie 25 km.

 

Bieg Wazów tradycyjnie odbywa się na trasie z Saelen do miejscowości Mora, w której Gustaw Waza podczas ucieczki na nartach przed siepaczami króla Danii i Norwegii Kristiana II w 1520 roku nawoływał do powstania przeciw opresyjnej unii kalmarskiej.

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie