UFC: Jon Jones ponownie liderem rankingu bez podziału na kategorie wagowe

Sporty walki
Jon Jones

Jon Jones (27-1-1NC, 10 KO, 7 Sub) ponownie objął prowadzenie w rankingu najlepszych zawodników UFC bez podziału na kategorie wagowe. Świeżo upieczony mistrz wagi ciężkiej zepchnął na drugie miejsce Alexandra Volkanovskiego.

"Bones" wrócił na szczyt rankingu P4P (pound for pound) po kilku latach przerwy. We wrześniu 2021 roku Amerykanin musiał ustąpić miejsca Kamaru Usmanowi. Kiedy Nigeryjczyk stracił tytuł mistrza UFC w kategorii półśredniej na rzecz Leona Edwardsa, jego miejsce zajął Volkanovski. Mimo styczniowej porażki z Islamem Makhachevem "The Great" utrzymywał prowadzenie w rankingu. W końcu jednak musiał ustąpić Jonesowi.

35-latek ma za sobą kapitalny powrót do MMA po ponad trzech latach przerwy. Na UFC 285 pokonał przez poddanie w pierwszej rundzie Ciryla Gane'a i został nowym mistrzem organizacji w kategorii ciężkiej. Przypomnijmy, że "Bones" przez wiele lat dominował w wadze półciężkiej. Wywalczenie tytułu w królewskiej kategorii wagowej sprawiło, że coraz więcej ekspertów zaczęło określać Amerykanina mianem najlepszego zawodnika w historii mieszanych sztuk walki.

Wszystko wskazuje na to, że kolejnym rywalem Jones w UFC będzie Stipe Miocic. Były mistrz wagi ciężkiej uchodzi za najlepszego w historii zawodnika tej dywizji (do niego należy rekord liczby obron tytułu). Na razie nie wiadomo, kiedy mogłoby dojść do takiego zestawienia.

Warto dodać, że UFC zaktualizowało również rankingi poszczególnych kategorii wagowych oraz "pound for pound" kobiet. Mateusz Gamrot, który na UFC 285 pokonał Jalina Turnera, pozostał na siódmym miejscu w wadze lekkiej. Z kolei nowa mistrzyni wagi muszej Alexa Grasso wskoczyła drugą lokatę w klasyfikacji najlepszych zawodniczek UFC bez podziału na dywizje. Prowadzi Amanda Nunes.