Ukraina wycofa się z walki o mundial? Jest inna potencjalna kandydatura

Piłka nożna
Ukraina wycofa się z walki o mundial? Jest inna potencjalna kandydatura
fot. PAP/EPA
Ukraina wycofa się z walki o mundial? Jest inna potencjalna kandydatura

Nowy kraj może włączyć się do walki o organizację mundialu w 2030 roku. Chodzi o Maroko, które może gościć ten turniej razem z Hiszpanią i Portugalią. Pierwotnie pod uwagę była brana Ukraina. Wydaje się że z powodu działań wojennych nie byłaby ona w stanie przeprowadzić tej imprezy.

O tych doniesieniach poinformował angielski "The Athletic". Hiszpanie i Portugalczycy chcą zgłosić wspólną kandydaturę do organizacji mistrzostw świata za siedem lat. Ustalono już, gdzie miałyby się odbyć najważniejsze mecze. Spotkanie otwarcia miałoby zostać rozegrane w Lizbonie, a finał w Madrycie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rewolucja w przepisach? Szef sędziów FIFA zapowiada zmiany 

 

Oba kraje chciały zaprosić do współorganizacji tego turnieju Ukrainę. Z powodu wojny za naszą wschodnią granicą Ukraińcy prawdopodobnie nie zdołają stawić czoła temu wyzwaniu. Ukrainę może zastąpić Maroko, które w takim wypadku zostałoby drugim afrykańskim krajem organizującym mundial. 

 

Maroko walczyło już w przeszłości o mistrzostwa świata. Było to w 2004 roku, kiedy FIFA wybierała gospodarza turnieju w 2010 roku. Lepsza okazała się wtedy Republika Południowej Afryki, która wygrała z Marokiem stosunkiem głosów 14:10. 

 

Nie będzie to prawdopodobnie jedyna wspólna kandydatura kilku krajów. Swoją ofertę chce złożyć także Arabia Saudyjska, która ma ubiegać się o mundial razem z Grecją i Egiptem. Jeżeli FIFA zdecydowałaby się na tę kandydaturę, turniej zostałby rozegrany ponownie zimą.

 

Kolejne mistrzostwa świata w 2026 roku zostaną rozegrane w trzech krajach: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Organizatorów mundialu w 2030 roku mamy poznać w trzecim kwartale 2024 roku. 

PSZ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie