Mistrzostwa świata w short tracku. Transmisje TV oraz stream online

Natalia Maliszewska

Przed nami ostatni, ale najważniejszy akord sezonu 2022/23 w short tracku. W sobotę i niedzielę w Seulu odbędą się mistrzostwa świata z udziałem reprezentantów Polski. W piątkowych kwalifikacjach znakomicie zaprezentowały się wszystkie nasze sztafety, które w komplecie awansowały do półfinałów. Transmisje sobotnich i niedzielnych zawodów od 6:00 rano w Polsacie Sport Extra i Polsacie Box Go.

O wielki pechu może mówić Natalia Maliszewska, która na swoim koronnym dystansie 500 metrów zaliczyła upadek i o występ w ćwierćfinale będzie musiała walczyć w repesażach.

Dorobek medalowy Polski na mistrzostwach świata zamknął się jak na razie na jednym medalu. W 2018 roku w Montrealu srebrny medal na dystansie 500 metrów wywalczyła Natalia Maliszewska. Walkę o złoto nasza łyżwiarka przegrała z Koreanką Choi Min Jeong. W Kanadzie w klasyfikacji wielobojowej Maliszewska uplasowała się na 6. miejscu.

Przed rokiem specjaliści od ścigania się na krótkim torze mistrzostwa globu mieli także w Montrealu. Złote medale w klasyfikacji wielobojowej wywalczyła Koreanka Choi Ming-jeong oraz Węgier Shaoang Liu. Najwyżej sklasyfikowaną Polką była Natalia Maliszewska, który uplasowała się na 11. miejscu. Warto dodać, że czempionat w Kanadzie był ostatnim rozgrywanym w takiej formule, bo od tego roku nie będą już przyznawane medale w wieloboju, a co za tym idzie, nie będą także rozgrywane Superfinały na 3000 metrów. Dodatkowo, po zniesieniu klasyfikacji wielobojowej zawodnicy nie będą musieli startować na każdym dystansie, a trenerzy będą mieli dowolność przy obsadach każdego dystansu.

W Montrealu poza Maliszewską startowały także Nicola Mazur i Kamila Stormowska, a w rywalizacji mężczyzn jedynie Michał Niewiński, który ostatecznie uplasował się 29. miejscu. Ponadto w Kanadzie startowała również nasza żeńska sztafeta, która rywalizując w składzie Maliszewska, Stormowska, Mazur i Gabriela Topolska wygrały finał B i zostały sklasyfikowane na piątym miejscu.

Indywidualnie nasze zawodniczki najlepiej zaprezentowały się na 500 metrów, gdzie na szóstym miejscu została sklasyfikowana Maliszewska, która zajęła drugie miejsce w finale B. Na dziewiątym miejscu swój start na 500 metrów swój start ukończyła Mazur, a 18. była Stormowska. Niewiński najlepiej zaprezentował się na 1500 i 1000 metrów, kończąc zmagania na początku drugiej dziesiątki.

Przed nami 47. edycja mistrzostw świata. Dziewiąty raz czempionat globu odbędzie się w Azji, a po raz czwarty w Korei Południowej. Wcześniej zawody tej rangi odbyły się w Jeonju w 2001 roku, siedem lat później w Gangneung, a w 2016 w Seulu. Nasza kadra na te zawody wyleciała w komplecie w zeszłą sobotę. - Jesteśmy w dobrej formie. Do Korei Południowej jedziemy z nastawieniem aby dać z siebie wszystko – mówiła trenerka naszej kadry, Urszula Kamińska.

Do Seulu nasza kadra poleciała w dziesięcioosobowym składzie: Natalia Maliszewska, Nikola Mazur, Hanna Sokołowska, Kamila Stormowska Gabriela Topolska, Paweł Adamski, Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński, Diane Sellier i Neithan Thomas. Na poszczególnych dystansach indywidualnych mogliśmy wystawić dwóch reprezentantów zarówno w rywalizacji kobiet i mężczyzn. Po raz pierwszy na zawodach rangi mistrzostw świata będziemy mieli aż trzy konkurencje sztafet i w każdej z nich będziemy mieli swoich przedstawicieli. Poza tradycyjnymi zmaganiami sztafety kobiecej na 3000 metrów i męskiej na 5000 metrów, na mistrzostwach świata zadebiutuje nowa konkurencja, jaką jest rywalizacja sztafet mieszanych na 2000 metrów.

Piątkowe kwalifikacje w wykonaniu naszych sztafet były bardzo udane, gdyż do sobotnio – niedzielnych półfinałów nasze ekipy awansowały w komplecie! Z tej trójki w obecnym sezonie najlepiej zaprezentowała się sztafeta mieszana, która w zawodach pucharu świata dwukrotnie stawała na podium.

W rywalizacji indywidualnej większość reprezentantów Polski zapewniła sobie awans do wyścigów głównych. O sporym pechu może mówić Natalia Maliszewska, która w swoim pierwszym wyścigu na swoim koronnym dystansie 500 metrów zaliczyła upadek. Na szczęście w sobotnich porannych repesażach nasza łyżwiarka wygrała oba swoje wyścigi i wraz z Nicolą Mazur wystartuje w ćwierćfinale. Na najkrótszym dystansie będziemy mieli zatem komplet Biało-Czerwonych, bo do ćwierćfinału awans zapewnili sobie Łukasz Kuczyński i Diane Sellier. Przypomnijmy, że w tym sezonie w klasyfikacji końcowej pucharu świata na 500 metrów Maliszewska była druga, a Sellier uplasował się na trzecim miejscu.

W ćwierćfinale 1000 metrów mamy też szansę, aby na tym poziomie mieć w rywalizacji komplet reprezentantów Polski. W niedzielnych porannych repesażach o awans powalczy Sellier, a pewni startu na tym poziomie są już Maliszewska, Kamila Stormowska i Kuczyński, który świetnie zaprezentował się w kwalifikacjach zarówno w rywalizacji indywidualnej oraz w sztafecie mieszanej i męskiej.

- O moją formę jestem spokojny. Ważna będzie „chłodna” głowa i spokój. W podświadomości mam gdzieś tam zakodowane, że to jest odrobinę wyższy poziom od zmagań w pucharze świata. Tak naprawdę to są te same zawody, tylko inaczej nazwane. Nie myślę o tym magicznym baloniku z racji tego, że są to mistrzostwa świata – zapewnia Kuczyński.

Na trzecim indywidualnym dystansie 1500 metrów rywalizacja rozpocznie się już na poziomie półfinałów i w tej konkurencji awans zapewniły sobie Gabriela Topolska oraz Stormowska, która świetnie poradziła sobie w obu wyścigach sobotnich repesaży. Niestety, wyczynu koleżanki z reprezentacji nie powtórzył Neithan Thomas, który nie zdołał awansować do półfinału, a Michał Niewiński decyzja sędziów został wykluczony z rywalizacji po starciu z Holendrem Sjinkie Knegtem.

Transmisja sobotnich i niedzielnych decydujących wyścigów na żywo od 6:00 w Polsacie Sport Extra i Polsacie Box Go.

Skład reprezentacji Polski na MŚ w Seulu:

Kobiety: Natalia Maliszewska, Gabriela Topolska, Hanna Sokołowska (wszystkie Juvenia Białystok), Nikola Mazur, Kamila Stormowska (obie GKS Stoczniowiec Gdańsk).

Mężczyźni: Diane Sellier i Neithan Thomas (obaj Stoczniowiec Gdańsk), Michał Niewiński, Łukasz Kuczyński, Paweł Adamski (wszyscy Juvenia Białystok).

Trenerzy: Gregory Durand i Urszula Kamińska.

Sobota (11 marca):

Godz. 6:02 - półfinały 1500 metrów kobiet i mężczyzn z udziałem Gabrieli Stormowskiej i Kamili Stormowskiej, która awansowała z repesaży
Godz. 6:53 - finały 1500 metrów kobiet i mężczyzn
Godz. 9:40 - ćwierćfinały 500 metrów kobiet i mężczyzn z udziałem Nikoli Mazur, Natalii Maliszewskiej, która awansowała z repesaży oraz Diane Selliera i Łukasza Kuczyńskiego
Godz. 8:24 - półfinały 500 metrów kobiet i mężczyzn
Godz. 8:55 - finały 500 metrów kobiet i mężczyzn
Godz. 9:32 - półfinały sztafet kobiet i mężczyzn (z udziałem Polek i Polaków)

Niedziela (12 marca):

Godz. 6:02 - ćwierćfinały 1000 metrów kobiet i mężczyzn (z udziałem Natalii Maliszewskiej, Kamili Stormowskiej, Łukasza Kuczyńskiego, w repesażach o awans powalczy Diane Sellier
Godz. 6:51 – półfinały 1000 metrów kobiet i mężczyzn
Godz. 7:24 - finały 1000 metrów kobiet i mężczyzn
Godz. 8:06 - półfinały sztafety mieszanej (z udziałem Polski)
Godz. 8:38 - finały sztafety mieszanej
Godz. 9:10 - finały sztafet kobiet i mężczyzn