Dorothea Wierer najlepsza w Szwecji

Wierer najlepsza w Szwecji

Włoska biathlonistka Dorothea Wierer wygrała w szwedzkim Oestersund bieg ze startu wspólnego na 12,5 km zaliczany do punktacji Pucharu Świata. Polki nie startowały.

Na trasie zawodniczki miały idealne warunki do rywalizacji. To znacznie ułatwiało strzelanie. Długo prowadziła liderka PŚ Julia Simon. Francuzka podczas ostatniej wizyty na strzelnicy popełniła jednak jeden błąd, co skutkowało 150-metrową karną rundą.

Pomyłkę rywalki wykorzystała Wierer, która rywalizację ukończyła w czasie 31.58,5. Druga na mecie Francuzka Lou Jeanmonnot straciła 6,3 s, a trzecia Simon była gorsza o 11,1 s. Dwie pierwsze zawodniczki strzelały bezbłędnie.

Mistrzyni świata Szwedka Hanna Oeberg została sklasyfikowana na szóstej pozycji (strata 47,5 s; dwie karne rundy).

Simon w tym sezonie po raz 14. wystartowała w plastronie liderki. Razem z MŚ odniosła cztery zwycięstwa, 11 razy stawała na podium. Francuzka zachowała pozycję przodowniczki w klasyfikacji PŚ. Na koncie ma 1003 pkt, a Wierer traci do niej 144 pkt. Duże straty w niedzielę poniosła trzecia w tym zestawieniu, jej rodaczka Lisa Vittozzi, której do liderki brakuje już 185 pkt. Włoszka zawody ukończyła dopiero na 18. miejscu, mając cztery pudła i finiszując 1.49 minuty za triumfatorką.

Zakończenie sezonu PŚ nastąpi za tydzień na trasach w Holmenkollen pod Oslo.