Emocje na Podpromiu! Siatkarki Developresu przegrały z Eczacibasi

Siatkarki Developresu przegrały we własnej hali z Eczacibasi 1:3.

W pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzyń siatkarki Developresu Rzeszów przegrały z Eczacibasi Dynavit Stambuł 1:3. Najwięcej emocji przyniosła czwarta partia, w której gospodynie doprowadziły do rywalizacji na przewagi, ale uległy rywalkom 26:28. Spotkanie rewanżowe zostanie rozegrane 23 marca w Turcji.

W premierowej odsłonie, po wyrównanym początku (7:7), inicjatywę przejęły siatkarki Eczacibasi. Drużyna ze Stambułu konsekwentnie budowała przewagę (7:10, 9:15), by w końcówce kontrolować sytuację. Różnicę w tym secie robiła skuteczność w ataku (38%–57%). W ostatniej akcji seta skutecznie zaatakowała Irina Woronkowa (19:25).

Set numer dwa to przebudzenie siatkarek Developresu. W środkowej części seta rzeszowianki wypracowały sobie znaczącą zaliczkę – po dwóch skutecznych atakach Ann Kalandadze prowadziły 18:12. Bardzo dobrze prezentowały się w obronie, poprawiły skuteczność w ofensywie, co przełożyło się na wynik. Siatkarki Eczacibasi ruszyły w pogoń, złapały kontakt (20:19), ale gospodynie utrzymały przewagę. Punktowy blok dał piłkę setową (24:21), a w ostatniej akcji seta rywalki przebiły piłkę w aut po ataku Jeleny Blagojević (25:22).

Podrażniona ekipa ze Stambułu w trzeciej partii narzuciła swoje warunki gry (5:8, 8:16). Siatkarki Developresu nie były w stanie wiele zdziałać. Miały problemy w ataku, a rywalki punktowały blokiem (1–7 w całym secie). Właśnie blok ustalił wynik tego jednostronnego seta na 16:25.

Rzeszowianki wyszły na kolejną odsłonę z Gabrielą Orvosovą w szóstce i zaliczyły udany początek (8:6). W środkowej części seta obie druzyny toczyły bardzo zaciętą, wyrównaną walkę. Siatkarki Eczacibasi odskoczyły na trzy (16:19), później na cztery oczka (18:22). Siatkarki Developresu nie rezygnowały, po punktowym bloku zmniejszyły różnicę do dwóch oczek (21:23). Tijana Boskovic wywalczyła piłkę meczową (21:24), ale gospodynie doprowadziły do rywalizacji na przewagi! Wojnę nerwów wygrała jednak ekipa ze Stambułu (26:28).

Najwięcej punktów: Weronika Centka (15), Ann Kalandadze (13), Jelena Blagojević (10), Anna Obiała (10), Gabriela Orvosova (10) – Developres; Tijana Bosković (27), Irina Woronkowa (14), Yesemin Gueveli (13), Sinead Jack-Kisal (12), Hande Baladin (11) – Eczacibasi. MVP: Tijana Bosković (26/54 = 48% skuteczności w ataku + 1 blok).

Developres: Katarzyna Wenerska, Ann Kalandadze, Weronika Centka, Izabella Rapacz, Jelena Blagojević, Anna Obiała – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Julia Bińczycka, Gabriela Orvosova, Magdalena Jurczyk. Trener: Stéphane Antiga.
Eczacibasi: Maja Ognjenovic, Irina Woronkowa, Yesemin Gueveli, Tijana Boskovic, Hande Baladın, Sinead Jack-Kisal – Simge Aköz (libero) oraz Yaprak Erkek, Sailha Sahin. Trener: Ferhat Akbas.

Wyniki pierwszych meczów ćwierćfinałów LM siatkarek 2023:

2023-03-14: Developres Rzeszów – Eczacibasi Dynavit Stambuł 1:3 (19:25, 25:22, 16:25, 26:28)
2023-03-14: MTV Allianz Stuttgart – Igor Gorgonzola Novara 1:3 (25:21, 16:25, 21:25, 23:25)
2023-03-15: VakifBank Stambuł – Vero Volley Mediolan (środa, godzina 17.20; transmisja – Polsat Sport Fight)
2023-03-16: Fenerbahce Opet Stambuł – A. Carraro Imoco Conegliano (czwartek, godzina 16.50; transmisja – Polsat Sport News).